v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Cerkno Cup 2018 - 5 days (3x WRE)->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

BEGINNERS
1.Diana Conceiço BEGINNERS ADFAPOR  50:05 (2) 17:58 (2) 17:05 (1) 13:19 (1) 16:37 (2) 115:04
2.Tiina Koivula BEGINNERS Turun MetsänkävijätFIN  50:17 (3) 23:51 (3) 70:49 (4) 23:38 (2) 14:05 (1) 182:40 +67:36
Simeon Jordanov BEGINNERS Valdi SofiaBUL  19:14 (1) 11:46 (1) 30:49 (3) mp dns disq
Martin Meštrovič BEGINNERS OK KapelaCRO  23:11 (2) disq

KIDS
1.Panna Novai KIDS Hungarian O-FansHUN  21:42 (1) 14:19 (3) 12:08 (1) 05:17 (1) 11:18 (5) 64:44
2.Matyáš Komín KIDS Dong Feng TeamCZE  23:54 (3) 15:05 (4) 13:52 (3) 05:20 (2) 10:39 (3) 68:50 +04:06
3.Krystof Komin KIDS Dong Feng TeamCZE  22:32 (2) 18:08 (8) 14:23 (4) 05:38 (3) 11:38 (8) 72:19 +07:35
4.Sonia Stupu KIDS CSU BrasovROU  25:35 (4) 16:38 (5) 12:08 (1) 07:23 (6) 11:37 (7) 73:21 +08:37
5.Delania Hölzer KIDS X-OLSLO  44:52 (10) 13:33 (1) 14:53 (6) 11:23 (12) 10:41 (4) 95:22 +30:38
6.Zsuzsanna Ráduly KIDS CSM VSK Csíkszereda Miercurea CiucROU  43:48 (8) 17:55 (7) 14:56 (7) 11:50 (13) 12:57 (9) 101:26 +36:42
7.Frantisek Zakouril KIDS SOK TurnovCZE  41:27 (7) 24:17 (10) 30:42 (13) 09:27 (8) 20:29 (11) 126:22 +61:38
Rok Sedej KIDS OK AzimutSLO  31:21 (5) 13:34 (2) 14:31 (5) mp 11:26 (6) disq
Brina Gantar KIDS OK AzimutSLO  06:17 (5) 10:38 (2) disq
Nizzy Bončina KIDS OK AzimutSLO  07:24 (7) disq
Stian Iliev KIDS Halden SKNOR  44:40 (9) mp disq
Teja Šuc KIDS Orientacijski klub KomendaSLO  34:32 (6) 22:37 (9) 21:50 (11) dns 32:13 (12) disq
Timeja Prezelj KIDS Individuals/No clubSLO  mp dns disq
Yoana Atanasova KIDS TrapezitsaBUL  dns 17:27 (6) 16:00 (8) 09:33 (10) dns disq
Tamino Hölzer KIDS X-OLSLO  09:36 (1) disq
Izabela Eržen Plavčak KIDS Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns disq
Tin Šuc KIDS Orientacijski klub KomendaSLO  dns 32:58 (13) disq
Thea Dimitrova KIDS Sarnena GoraBUL  66:03 (12) 44:01 (12) 57:23 (14) 20:36 (15) disq
Julien Iliev KIDS Halden SKNOR  45:52 (11) 27:40 (12) 10:26 (11) disq
Lukáš Pastuszek KIDS Universitni Sportovni Klub PrahaCZE  mp 16:16 (9) 14:27 (10) disq
Elenija Prezelj KIDS   12:23 (14) disq
Lena Novai KIDS Hungarian O-FansHUN  31:13 (11) 21:45 (10) 06:05 (4) dns disq
Anže Obid KIDS   09:32 (9) dns disq

M10
1.David Sedej M10 OK AzimutSLO  23:16 (1) 12:21 (7) 10:13 (1) 07:13 (1) 08:39 (1) 61:42
2.Nathan Jansen M10 OmegaBEL  23:59 (2) 10:03 (2) 11:42 (6) 07:32 (3) 09:58 (3) 63:14 +01:32
3.Moritz Oechler M10 OLV LandshutGER  28:42 (4) 10:09 (3) 11:26 (5) 08:31 (5) 09:50 (2) 68:38 +06:56
4.Enej Šuc M10 Orientacijski klub KomendaSLO  28:55 (5) 12:00 (5) 12:34 (7) 11:14 (8) 10:45 (5) 75:28 +13:46
4.Thomas Jansen M10 OmegaBEL  29:30 (6) 10:25 (4) 10:59 (4) 09:49 (7) 14:45 (8) 75:28 +13:46
6.Anže Kölner M10 Orientacijski klub KomendaSLO  61:55 (8) 12:00 (5) 10:27 (2) 07:28 (2) 18:56 (10) 110:46 +49:04
Ivan Skopinski M10 OMEGA RUSSIARUS  26:40 (3) 09:23 (1) 10:38 (3) 08:50 (6) mp disq
Mateo Vedoato M10   18:35 (9) dns disq
Julian Stijkel M10 ArgusNED  41:33 (7) mp 31:22 (9) 29:05 (12) 10:24 (4) disq
Lukas Oechler M10 OLV LandshutGER  mp 14:55 (8) 12:59 (8) 16:53 (10) 11:00 (7) disq
Norbert Nagy M10 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  17:37 (11) 14:46 (9) disq
Jaka Seljak M10 Orientacijski klub KomendaSLO  12:50 (9) 10:56 (6) disq
Martin Meštrovič M10 OK KapelaCRO  07:33 (4) disq

M12
1.Bartłomiej Maciejewski M12 BKS Wataha WarszawaPOL  15:58 (1) 10:12 (1) 21:41 (5) 05:55 (1) 07:04 (2) 60:50
2.Rok Bogataj M12 OK AzimutSLO  19:54 (2) 11:58 (3) 18:37 (3) 06:19 (2) 07:46 (3) 64:34 +03:44
3.Jakob Oechler M12 OLV LandshutGER  20:39 (3) 10:43 (2) 17:20 (1) 11:55 (7) 06:37 (1) 67:14 +06:24
4.Jan Cokan M12 Orientacijski klub KomendaSLO  24:53 (4) 12:10 (4) 18:28 (2) 10:29 (5) 08:07 (4) 74:07 +13:17
5.Florian Brodschneider M12 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  31:46 (6) 19:33 (10) 65:42 (11) 16:12 (12) 11:29 (8) 144:42 +83:52
Juraj Vukelić M12 OK MaksimirCRO  dnf 16:21 (9) 19:39 (4) 07:59 (3) dns disq
Luka Seljak M12 Orientacijski klub KomendaSLO  09:23 (4) 10:15 (6) disq
Lucas Tămas M12 C.S. NORD Baia MareROU  38:22 (7) 15:49 (8) 45:12 (10) 13:44 (10) dns disq
Borut Gantar M12 OK AzimutSLO  16:48 (13) 10:40 (7) disq
Domen Leban M12 OK AzimutSLO  dns dns dns dns dns disq
Aleksandar Atanasov M12 Individuals/No clubSLO  dnf 55:10 (11) 66:06 (12) 15:06 (11) dns disq
Ivan Petrov M12 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Aljaž Škvarča M12 OK AzimutSLO  42:36 (8) 10:49 (6) disq
Dimitar N. Dimitrov M12 BROWN TEAM BGBUL  mp 14:38 (6) 43:06 (9) 13:43 (9) 09:06 (5) disq
Lev Žižek M12 OK AzimutSLO  dns disq
Dani Nikolov M12 DIANABUL  28:30 (5) 12:13 (5) 23:34 (6) mp dns disq
Svetlozar Kolev M12 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Anatolii Stetchii M12 COS Dinamo-OLDMDA  dns 14:46 (7) 42:16 (7) 13:27 (8) dns disq

M14
1.Marco Anselmo Di Stefano M14 Polisportiva BesaneseITA  24:26 (5) 18:41 (4) 22:50 (1) 08:53 (1) 21:35 (6) 96:25
2.Adam Kodytek M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  22:07 (2) 18:55 (6) 28:08 (10) 12:59 (15) 17:01 (2) 99:10 +02:45
3.Stefan Dimitrov M14 Compass-CrossBUL  21:48 (1) 18:21 (3) 26:33 (8) 09:06 (2) 24:04 (10) 99:52 +03:27
4.Endre Jancsik M14 C.S. TranSilva ClujROU  25:19 (8) 20:51 (8) 24:31 (3) 10:08 (5) 24:44 (13) 105:33 +09:08
5.Tomáš Dohnálek M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  38:45 (18) 17:23 (1) 26:04 (5) 10:38 (7) 16:30 (1) 109:20 +12:55
6.Adam Černík M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  36:04 (16) 17:41 (2) 24:17 (2) 09:57 (4) 22:16 (7) 110:15 +13:50
7.Tervel Dragoev M14 DIANABUL  28:28 (10) 20:52 (9) 26:35 (9) 10:18 (6) 24:25 (11) 110:38 +14:13
8.Andrei Galateanu M14 UNEFS BucharestROU  33:46 (13) 21:58 (11) 26:06 (6) 10:43 (9) 20:30 (4) 113:03 +16:38
9.Otto Allwinger M14 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  23:28 (4) 23:53 (12) 29:53 (12) 11:49 (11) 25:04 (15) 114:07 +17:42
10.Nejc Turk M14 Orientacijski klub KomendaSLO  24:47 (7) 18:50 (5) 26:19 (7) 12:41 (13) 35:30 (20) 118:07 +21:42
11.Aljaž Ćelik M14 OK AzimutSLO  43:48 (20) 19:54 (7) 28:36 (11) 09:33 (3) 19:23 (3) 121:14 +24:49
12.Stoyan Bachev M14 DIANABUL  24:34 (6) 35:58 (20) 25:53 (4) 11:12 (10) 27:56 (17) 125:33 +29:08
13.Radu Mihai Mirea M14 Universitatea CraiovaROU  30:29 (12) 24:06 (13) 37:53 (17) 14:42 (18) 23:37 (9) 130:47 +34:22
14.Márk Bujdosó M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  35:42 (15) 28:36 (16) 32:05 (14) 13:03 (16) 22:42 (8) 132:08 +35:43
15.Rok Kern M14 Orientacijski klub KomendaSLO  28:24 (9) 32:18 (18) 38:10 (18) 12:58 (14) 21:07 (5) 132:57 +36:32
16.Tilen Zupan M14 Orientacijski klub KomendaSLO  29:32 (11) 26:29 (14) 33:09 (16) 12:37 (12) 33:43 (18) 135:30 +39:05
17.Andras-Ugor Kovács M14 C.S. TranSilva ClujROU  38:14 (17) 27:43 (15) 32:17 (15) 15:52 (21) 25:40 (16) 139:46 +43:21
18.Matio Petrov M14 DIANABUL  33:57 (14) 32:13 (17) 42:50 (20) 15:51 (20) 34:48 (19) 159:39 +63:14
19.Timotej Hribar M14 OK BrežiceSLO  40:23 (19) 33:12 (19) 39:31 (19) 17:30 (22) 42:43 (21) 173:19 +76:54
Ivaylo Dragoev M14 DIANABUL  22:45 (3) 21:13 (10) 31:20 (13) mp 24:34 (12) disq
Mihail Velikov M14 Orlovo GnezdoBUL  dns 43:57 (21) 54:39 (21) 13:57 (17) dns disq
Lorenzo Di Biasi M14 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  10:40 (8) disq
Sergiu Lazar M14 CS Chimia VictoriaROU  dns dns dns dns dns disq
Velislav Nejchev M14 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Martin Balkanski M14 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Tihon Salopek M14 OK AzimutSLO  dns dns disq
Yordan Sikorov M14 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Primož Gantar M14 OK AzimutSLO  14:52 (19) 25:01 (14) disq

M16
1.Oldřich Kohoutek M16 KOB Baník SokolovCZE  37:25 (2) 26:37 (1) 43:11 (2) 16:38 (6) 22:23 (1) 146:14
2.David Fábera M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  38:33 (3) 31:07 (2) 42:09 (1) 13:36 (2) 23:43 (2) 149:08 +02:54
3.Peter Berger M16 Der Berger-ClanAUT  31:02 (1) 37:17 (3) 44:25 (3) 18:13 (9) 27:13 (3) 158:10 +11:56
4.Zdeněk Hejduk M16 KOB Baník SokolovCZE  55:12 (4) 61:47 (7) 67:06 (8) 15:35 (3) 58:26 (9) 258:06 +111:52
5.Petr Lill M16 KOB Baník SokolovCZE  83:02 (7) 56:04 (5) 46:02 (4) 22:20 (10) 51:44 (7) 259:12 +112:58
6.Maciej Nowakowski M16 BKS Wataha WarszawaPOL  68:39 (5) 66:32 (8) 65:12 (7) 16:14 (4) 53:12 (8) 269:49 +123:35
7.Elias Dobnik M16 OLC Union ViktringAUT  109:43 (9) 48:29 (4) 63:35 (5) 16:20 (5) 36:40 (6) 274:47 +128:33
Simeon Ivanov M16 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Lubomír Tíchý M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  105:16 (8) 76:17 (9) dns dns dns disq
Peter Nagy M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  12:20 (1) 35:30 (4) disq
Vojtech Rusin M16 Ulita Orienteering BroumovCZE  dns dns dns dns dns disq
Aljaž Obid M16 OK AzimutSLO  78:38 (6) dns 64:29 (6) 17:28 (8) dns disq
Jonas Deubel M16 Naturfreunde WienAUT  dns dns dns dns dns disq
Michał Czernicki M16 BKS Wataha WarszawaPOL  mp 59:46 (6) 71:37 (9) 17:27 (7) 36:04 (5) disq

M16 SEEOC
Vadean Catalin M16 SEEOC Team RomaniaROU  mp 45:03 (9) 12:45 (4) disq
Jan Gobec M16 SEEOC Team CroatiaCRO  43:12 (12) 44:42 (7) 13:40 (9) disq
Iaroslav Davîdov M16 SEEOC Team MoldovaMDA  38:41 (9) 52:04 (15) mp disq
Kaloyan Petrov M16 SEEOC Team BulgariaBUL  40:22 (11) 39:17 (2) 13:48 (10) disq
Nikolay Nedkov M16 SEEOC Team BulgariaBUL  37:20 (7) 44:23 (6) 12:12 (3) disq
Preslav Shterev M16 SEEOC Team BulgariaBUL  30:33 (2) 43:02 (4) 11:35 (1) disq
Iacob Adrian M16 SEEOC Team RomaniaROU  35:59 (5) 43:06 (5) 13:12 (8) disq
Csis Nandor M16 SEEOC Team RomaniaROU  46:07 (13) 52:56 (16) 16:06 (12) disq
Nicola Comarella M16 SEEOC Team ItalyITA  21:24 (19) disq
Domen Kavčič M16 SEEOC Team SloveniaSLO  33:09 (4) 46:00 (11) 17:42 (14) disq
Martin Jevševar M16 SEEOC Team SloveniaSLO  32:23 (3) 45:19 (10) 17:41 (13) disq
Natan Maj Poženel M16 SEEOC Team SloveniaSLO  46:11 (14) 49:51 (13) 13:08 (7) disq
Aljaž Luznar M16 SEEOC Team SloveniaSLO  dns 52:10 (15) 44:45 (8) 18:10 (17) disq
Evghenii Spataru M16 SEEOC Team MoldovaMDA  59:52 (17) 64:52 (18) 18:47 (18) disq
Vladimir Iordatii M16 SEEOC Team MoldovaMDA  37:08 (6) 51:37 (14) 12:45 (4) disq
Catana Alexandru M16 SEEOC Team RomaniaROU  38:21 (8) 35:59 (1) 12:56 (6) disq
Maxim Vîrtan M16 SEEOC Team MoldovaMDA  29:35 (1) 47:21 (12) 23:16 (20) disq
Nikola Kostić M16 SEEOC Team SerbiaSRB  53:07 (16) 55:42 (17) 17:55 (15) disq
Đorde Milekić M16 SEEOC Team SerbiaSRB  68:49 (18) 78:34 (20) 18:04 (16) disq
Aleksandar Ivanov M16 SEEOC Team BulgariaBUL  39:12 (10) 39:53 (3) 11:43 (2) disq
Milan Najdanović M16 SEEOC Team SerbiaSRB  70:04 (19) 65:09 (19) 15:59 (11) disq

M18
1.Joergen Deubel M18 Naturfreunde WienAUT  44:13 (3) 49:34 (5) 71:53 (3) 16:04 (3) 35:44 (3) 217:28
2.Jan Tachezy M18 OK DobříšCZE  59:00 (7) 44:23 (3) 59:07 (2) 17:18 (6) 50:34 (4) 230:22 +12:54
3.Jan Porkert M18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  59:17 (8) 44:20 (2) 77:48 (7) 15:18 (1) 34:04 (2) 230:47 +13:19
4.Tommaso Bocchietti M18 ORIENTEERING COMOITA  41:11 (2) 74:58 (10) 74:44 (4) 15:44 (2) 32:38 (1) 239:15 +21:47
5.Jan Hejduk M18 KOB Baník SokolovCZE  55:16 (6) 51:54 (6) 82:04 (9) 18:22 (7) 61:59 (5) 269:35 +52:07
6.Csongor Ráduly M18 CSM VSK Csíkszereda Miercurea CiucROU  55:05 (5) 65:21 (8) 76:52 (6) 16:44 (4) 63:55 (6) 277:57 +60:29
Jošt Rovtar M18 OK AzimutSLO  86:05 (9) 72:45 (9) 104:39 (10) 21:48 (8) dnf disq
Adam Solomko M18 KOB Baník SokolovCZE  54:49 (4) 47:19 (4) 80:05 (8) 16:49 (5) dns disq
Lukas Novak M18 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  28:54 (1) 35:32 (1) 53:28 (1) disq
Gašper Čopi M18 Planinsko društvo TolminSLO  53:27 (7) 75:27 (5) disq

M18 SEEOC
Dušan Marković M18 SEEOC Team SerbiaSRB  47:42 (14) 62:31 (10) 13:54 (7) disq
David Trajkoski M18 SEEOC Team MacedoniaMKD  95:59 (21) 124:44 (22) 18:44 (17) disq
Nichita Iurichin M18 SEEOC Team MoldovaMDA  39:38 (7) 71:20 (15) 18:15 (16) disq
Jovan Todorovski M18 SEEOC Team MacedoniaMKD  76:18 (20) 75:19 (17) 19:14 (18) disq
Hristijan Veleski M18 SEEOC Team MacedoniaMKD  128:05 (23) 95:15 (19) 15:04 (10) disq
Lorand Vigh M18 SEEOC Team RomaniaROU  46:04 (12) 57:18 (8) mp disq
Peter Knobloch Esztergar M18 SEEOC Team RomaniaROU  36:23 (4) 54:09 (2) 13:58 (8) disq
Boyan Ivandjikov M18 SEEOC Team BulgariaBUL  mp 45:20 (1) 11:27 (1) disq
Ionut Crisan M18 SEEOC Team RomaniaROU  37:49 (6) 55:17 (4) 14:03 (9) disq
Matic Blaž M18 SEEOC Team SloveniaSLO  31:36 (2) 55:56 (6) 12:48 (3) disq
Jura Kukec M18 SEEOC Team CroatiaCRO  56:40 (18) 95:13 (18) mp disq
Ambrož Rupnik M18 SEEOC Team SloveniaSLO  60:42 (19) 73:14 (16) mp disq
Feđa Pandzić M18 SEEOC Team BIHBiH  104:44 (22) 134:38 (23) 27:36 (23) disq
Valentin Neykov M18 SEEOC Team BulgariaBUL  37:35 (5) 56:17 (7) 13:00 (4) disq
Petar Borisov M18 SEEOC Team BulgariaBUL  45:34 (11) 54:47 (3) 13:15 (5) disq
Vlad Peles M18 SEEOC Team RomaniaROU  43:35 (9) 60:43 (9) 15:13 (11) disq
Toma Kotkov M18 SEEOC Team BulgariaBUL  36:13 (3) 62:57 (11) 13:40 (6) dns disq
Dmitrii Gladchih M18 SEEOC Team MoldovaMDA  51:43 (16) mp 20:19 (20) disq
Žan Ravnikar M18 SEEOC Team SloveniaSLO  29:50 (1) 55:33 (5) 12:41 (2) disq
Tjaž Gantar M18 SEEOC Team SloveniaSLO  40:06 (8) 68:24 (14) 15:17 (12) disq
Marius Macari M18 SEEOC Team MoldovaMDA  55:01 (17) 67:45 (13) 24:50 (22) disq
Adi Šaljić M18 SEEOC Team BIHBiH  47:10 (13) 101:38 (20) 20:14 (19) disq
Aleksa Nikodijević M18 SEEOC Team SerbiaSRB  51:09 (15) 103:44 (21) 21:54 (21) disq
Marko Radovanović M18 SEEOC Team SerbiaSRB  44:20 (10) 65:18 (12) 15:45 (13) disq
Riccardo Pavetta M18 SEEOC Team ItalyITA  16:41 (15) disq
Marco Tonetto M18 SEEOC Team ItalyITA  16:09 (14) disq

M20
1.Jack Leitch M20 Edinburgh University OCGBR  36:55 (1) 31:18 (2) 65:00 (2) 14:09 (1) 32:28 (1) 179:50
2.Matthew Leitch M20 Edinburgh University OCGBR  37:26 (2) 48:30 (3) 73:20 (3) 15:25 (2) 38:37 (2) 213:18 +33:28
3.Lorenz Brandl M20 OLG RegensburgGER  52:12 (4) 50:49 (5) 103:32 (4) 23:26 (3) 53:11 (5) 283:10 +103:20
Christian Michelsen M20 Dont Get LostGBR  38:43 (3) 30:38 (1) 59:57 (1) mp 40:09 (3) disq
Michael Stanwix M20 Edinburgh University OCGBR  mp 49:37 (4) 106:20 (5) 27:43 (4) 46:38 (4) disq

M20 SEEOC
Minoiu George M20 SEEOC Team RomaniaROU  30:02 (1) 63:30 (3) 14:23 (2) disq
Szikszai Csongor M20 SEEOC Team RomaniaROU  34:31 (3) 74:17 (7) 19:54 (11) disq
Biro Alexandru M20 SEEOC Team RomaniaROU  47:04 (8) 66:38 (5) 20:30 (13) disq
Plamen Georgiev M20 SEEOC Team BulgariaBUL  43:04 (6) 66:17 (4) 15:09 (4) disq
Alessandro De Biasi M20 SEEOC Team ItalyITA  18:55 (9) disq
Mate Sergiu M20 SEEOC Team RomaniaROU  49:15 (9) 85:16 (10) 17:52 (7) disq
Iztok Hadalin M20 SEEOC Team SloveniaSLO  59:14 (13) 101:59 (14) 18:56 (10) disq
Martin Rachev M20 SEEOC Team BulgariaBUL  58:23 (12) 86:40 (11) 17:37 (6) disq
Gašper Petrovič M20 SEEOC Team SloveniaSLO  50:00 (10) 91:33 (12) 20:24 (12) disq
Matej Škarabot M20 SEEOC Team SloveniaSLO  37:11 (4) 74:46 (8) mp disq
Mario Koteski M20 SEEOC Team MacedoniaMKD  50:37 (11) 84:50 (9) 18:03 (8) disq
Constantin Buzuc M20 SEEOC Team MoldovaMDA  43:05 (7) 97:26 (13) 21:41 (14) disq
Mark Bogataj M20 SEEOC Team SloveniaSLO  dns 57:38 (1) 13:18 (1) disq
Stefan Yordanov M20 SEEOC Team BulgariaBUL  33:52 (2) 62:31 (2) 14:38 (3) disq
Vladimir Cabîs M20 SEEOC Team MoldovaMDA  38:18 (5) 67:10 (6) 15:13 (5) disq

M21A
1.Tomas Zakouril M21A SOK TurnovCZE  33:45 (1) 33:35 (1) 65:05 (2) 16:01 (3) 25:46 (1) 174:12
2.Tihomir Despetovic M21A OC MünchenGER  50:51 (6) 37:31 (2) 70:17 (3) 15:01 (1) 35:50 (4) 209:30 +35:18
3.Juha Suntila M21A Turun MetsänkävijätFIN  43:58 (3) 46:03 (4) 77:16 (6) 17:57 (4) 32:40 (2) 217:54 +43:42
4.Lukáš Knepr M21A KOB Baník SokolovCZE  49:01 (5) 63:17 (8) 75:48 (5) 15:41 (2) 39:02 (5) 242:49 +68:37
Maxim Isacov M21A Team MoldovaMDA  dns disq
Dobromir Dobrev M21A Uzana GabrovoBUL  56:51 (8) 49:06 (5) 77:23 (7) 33:49 (3) disq
Aljaž Černe M21A OK TivoliSLO  72:43 (4) disq
Jakub Jirasek M21A Amager OrienteringsklubDEN  55:52 (7) 51:26 (6) dns disq
Blaž Petrovič M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  61:45 (1) disq
Dimitar Dimitrov M21A Sarnena GoraBUL  47:03 (4) 55:51 (7) dnf dns disq
Vid Bogovič M21A OK BrežiceSLO  37:13 (2) 39:45 (3) dns disq

M21B
1.Herwig Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  28:09 (1) 32:47 (1) 42:22 (1) 13:59 (1) 24:02 (1) 141:19
2.Levi Pagaime M21B ADFAPOR  40:57 (2) 37:33 (2) 59:26 (5) 16:16 (3) 37:29 (4) 191:41 +50:22
3.Marijan Turkalj M21B OK VihorCRO  76:27 (4) 53:19 (4) 59:11 (4) 19:14 (4) 33:31 (3) 241:42 +100:23
4.James Righetti M21B Individuals/No clubSLO  68:00 (3) 62:31 (5) 66:58 (6) 19:59 (5) 65:50 (7) 283:18 +141:59
5.Mátyás Paskuj M21B Maccabi VAC - HungaryHUN  96:48 (5) 52:22 (3) 78:14 (7) 27:51 (8) 70:47 (9) 326:02 +184:43
6.Domagoj Pavlin M21B OK VihorCRO  110:02 (7) 71:46 (7) 86:11 (8) 24:15 (7) 65:57 (8) 358:11 +216:52
7.Henk Stijkel M21B ArgusNED  106:34 (6) 110:07 (9) 103:37 (9) 27:52 (9) 112:15 (10) 460:25 +319:06
Zdravko Novosel M21B OK JelenCRO  97:22 (8) disq
Kristjan Gantar M21B OK AzimutSLO  mp 33:09 (2) disq
Dejan Ilić M21B OK ParacinSRB  40:49 (5) disq
Srdjan Marković M21B PSK PobedaSRB  dns disq
Borut Seljak M21B Individuals/No clubSLO  20:02 (6) 40:51 (6) disq
Alberto Selandari M21B OK VihorCRO  dns dns disq
Heimo Hartlieb M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  mp 71:19 (6) 53:06 (3) 31:12 (10) mp disq
Boštjan Bogataj M21B OK AzimutSLO  49:58 (2) 15:22 (2) dns disq

M21E
1.Tim Robertson M21E KooveeFIN  33:26 (2) 44:40 (6) 80:55 (1) 13:46 (1) 30:29 (1) 203:16
2.Jonathan Crickmore M21E Edinburgh University OCGBR  36:19 (5) 44:13 (5) 90:17 (3) 14:26 (2) 32:09 (2) 217:24 +14:08
3.Toby Scott M21E OLV SteinbergGER  36:29 (7) 42:26 (2) 95:02 (6) 15:40 (5) 36:15 (6) 225:52 +22:36
4.Leonas Mockunas M21E Hellas orienteringSWE  34:51 (4) 50:28 (13) 94:13 (5) 16:29 (15) 35:00 (5) 231:01 +27:45
5.Thomas Wilson M21E Edinburgh University OCGBR  37:32 (10) 56:04 (23) 93:07 (4) 16:19 (10) 39:50 (8) 242:52 +39:36
6.Karol Galicz M21E BKS Wataha WarszawaPOL  38:05 (12) 60:19 (33) 96:37 (8) 17:04 (23) 47:20 (27) 259:25 +56:09
7.Felix Hartlieb M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  40:03 (15) 49:31 (11) 112:43 (17) 18:47 (42) 43:09 (19) 264:13 +60:57
8.Mark Purkis M21E Edinburgh University OCGBR  46:21 (23) 51:10 (16) 107:56 (13) 18:14 (36) 41:42 (11) 265:23 +62:07
9.Thibaut Derenne M21E Belgian Big Fat GuysBEL  43:03 (20) 55:27 (22) 108:23 (14) 17:17 (24) 41:48 (13) 265:58 +62:42
10.Sergiu Fala M21E Team MoldovaMDA  52:23 (34) 51:32 (18) 106:09 (11) 16:45 (20) 42:28 (15) 269:17 +66:01
11.Peter Divin M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:46 (29) 55:14 (21) 100:09 (9) 16:36 (18) 50:45 (33) 271:30 +68:14
12.Gilles De Neyer M21E Belgian Big Fat GuysBEL  41:50 (18) 53:01 (19) 119:10 (21) 19:26 (49) 40:26 (10) 273:53 +70:37
13.Joris Hochstetter M21E USV JenaGER  48:14 (28) 58:04 (25) 109:26 (15) 18:09 (33) 43:51 (20) 277:44 +74:28
14.Nikolay Dimitrov M21E BROWN TEAM BGBUL  51:26 (33) 50:34 (14) 106:49 (12) 20:06 (50) 48:58 (29) 277:53 +74:37
15.Rafael Dobnik M21E OLC Union ViktringAUT  41:37 (17) 56:48 (24) 113:49 (18) 16:57 (22) 49:20 (31) 278:31 +75:15
16.Stefan Kubelka M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  48:00 (25) 49:43 (12) 120:05 (23) 18:06 (31) 43:52 (21) 279:46 +76:30
17.Zdenek Sabatka M21E OK Slavia Hradec KraloveCZE  48:00 (25) 54:59 (20) 118:11 (20) 17:42 (26) 44:40 (22) 283:32 +80:16
18.Maxim Simakov M21E BRIGHTNETRUS  43:29 (21) 61:51 (37) 129:01 (30) 18:10 (35) 42:07 (14) 294:38 +91:22
19.Kaspars Čerjaks M21E OK KapaLAT  42:34 (19) 59:19 (29) 131:16 (32) 20:48 (53) 43:04 (18) 297:01 +93:45
20.Quentin De Neyer M21E Belgian Big Fat GuysBEL  57:02 (37) 60:29 (34) 123:28 (26) 20:47 (52) 45:36 (25) 307:22 +104:06
21.Ionut Patras M21E Team RomaniaROU  48:06 (27) 61:03 (36) 124:09 (27) 20:06 (50) 54:29 (34) 307:53 +104:37
22.Andrew Lindsay M21E Edinburgh University OCGBR  50:04 (32) 58:17 (27) 134:19 (33) 19:17 (47) 46:35 (26) 308:32 +105:16
23.Lukas Janischowsky M21E OLG RegensburgGER  58:51 (38) 66:42 (42) 136:19 (34) 18:15 (37) 47:37 (28) 327:44 +124:28
24.Tomáš Samek M21E OK Slavia Hradec KraloveCZE  56:21 (36) 73:21 (45) 128:49 (29) 23:25 (57) 49:24 (32) 331:20 +128:04
25.Julian Nürnberger M21E OLG RegensburgGER  60:32 (39) 85:05 (48) 123:00 (25) 18:18 (40) 66:47 (37) 353:42 +150:26
26.Gheorghe Fala M21E COS Dinamo-OLDMDA  83:46 (45) 64:35 (41) 128:41 (28) 26:22 (61) 56:53 (35) 360:17 +157:01
27.Fabian Janischowsky M21E OLG RegensburgGER  69:11 (43) 80:48 (46) 155:17 (36) 23:35 (58) 64:22 (36) 393:13 +189:57
Brodie Nankervis M21E Esk Valley Orienteering ClubAUS  36:27 (6) disq
Andrei Golovei M21E CS GALATAMDA  dnf mp 17:45 (27) disq
Boris Eržen M21E Škofjeloški orientacijski klubSLO  75:50 (44) 168:42 (37) disq
Lobel Horvat M21E Team CroatiaCRO  mp disq
Mihai Andrei Tintar M21E CSU CraiovaROU  60:38 (35) 18:09 (33) disq
Luka Ivković M21E Team CroatiaCRO  dns disq
Ivaylo Kamenarov M21E BulgariaBUL  dns dns dns disq
Bogya Tamas M21E CS Unirea Alba IuliaROU  49:00 (10) 96:29 (7) disq
Matija Razum M21E Team CroatiaCRO  16:38 (19) disq
Davor Čapeta M21E Team CroatiaCRO  21:42 (54) disq
Clemens Wolfram M21E Naturfreunde WienAUT  42:36 (17) disq
Luca Faini M21E ORIENTEERING COMOITA  dns dns disq
Alistair Masson M21E Edinburgh University OCGBR  49:09 (30) 47:19 (9) 104:42 (10) mp 36:51 (7) disq
Aleš Poljanšek M21E OK AzimutSLO  64:16 (41) disq
Aleksandar Taleski M21E Team MacedoniaMKD  22:52 (56) disq
Dirk Deubel M21E Naturfreunde WienAUT  67:59 (42) 82:41 (47) dnf 25:43 (60) 74:59 (38) disq
Ivan Sirakov M21E Team BulgariaBUL  14:31 (3) disq
Richard Purkis M21E Edinburgh University OCGBR  mp 64:01 (40) 116:57 (19) 17:50 (30) 49:09 (30) disq
Yane Draginov M21E Team MacedoniaMKD  35:26 (62) disq
Apostol Atanasov M21E Team BulgariaBUL  16:55 (21) disq
Teodor Yordanov M21E Team BulgariaBUL  16:29 (15) disq
Dimitar Zhelyazkov M21E Team BulgariaBUL  16:31 (17) disq
Calum Mcleod M21E Edinburgh University OCGBR  54:43 (35) 60:16 (32) mp 19:12 (46) 40:13 (9) disq
Lachezar Iliev M21E Halden SKNOR  41:16 (16) 58:25 (28) disq
Baptiste Fuchs M21E Team Elite MTBOFRA  dns dns dns dns dns disq
Matt Ogdén M21E North West OCNZL  32:25 (1) mp 90:08 (2) 16:02 (6) 33:15 (3) disq
Mantas Martinkus M21E OK JavonisLTU  46:04 (7) 16:19 (10) disq
Kin Kwan Kwok M21E Orienteering Association of Hong KongHKG  63:48 (39) dns 18:17 (39) disq
Gene Beveridge M21E North West OCNZL  38:47 (13) 44:08 (4) mp 16:08 (9) 34:06 (4) disq
Stefan Bilić M21E Team SerbiaSRB  16:27 (14) disq
Jannis Bonek M21E Naturfreunde WienAUT  37:11 (9) 41:25 (1) disq
Slobodan Ivković M21E Team SerbiaSRB  22:05 (55) disq
Florian Kurz M21E Naturfreunde WienAUT  34:32 (3) 42:56 (3) disq
Mattia Ferrari M21E Team ItalyITA  18:59 (43) disq
Georg Gröll M21E OLC GrazAUT  42:33 (16) disq
Michaël Van Baelen M21E OK ZlatovrvMKD  50:47 (15) 110:13 (16) disq
Mathias Peter M21E OLC GrazAUT  39:24 (14) 46:25 (8) disq
Andreas Grote M21E OLC SKOG FRIBOURGSUI  62:14 (40) 67:47 (43) 130:24 (31) 24:40 (59) dns disq
Igor Postica M21E Team MoldovaMDA  59:58 (30) 136:34 (35) 19:09 (45) 41:47 (12) disq
Vasilii Fomiciov M21E Team MoldovaMDA  16:03 (7) disq
Ivan Fomiciov M21E Team MoldovaMDA  17:48 (28) disq
Anatolii Fomiciov M21E Team MoldovaMDA  16:23 (12) disq
Gediminas Janušis M21E Labirintas OKLTU  49:47 (31) 63:16 (38) 119:30 (22) disq
Simion Suciu M21E Team RomaniaROU  16:23 (12) disq
Jakob Pauser M21E HSV OL Wiener NeustadtAUT  44:06 (22) 51:11 (17) disq
Josef Polster M21E HSV Spittal/DrauAUT  92:34 (49) disq
Roman Ciobanu M21E Team RomaniaROU  47:05 (24) 15:29 (4) disq
Andraž Hribar M21E Team SloveniaSLO  18:32 (41) disq
Blaž Petrovič M21E Team SloveniaSLO  dns 60:03 (31) 19:21 (48) 44:45 (23) disq
Mikko Laakso M21E Helsingin SuunnistajatFIN  dns 122:59 (24) 18:08 (32) 44:47 (24) disq
Jan Dovč M21E Team SloveniaSLO  18:15 (37) disq
Thomas Polster M21E HSV Spittal/DrauAUT  36:32 (8) 68:26 (44) disq
Žan Luka Šumečki M21E Team SloveniaSLO  58:09 (26) disq
Simon Stanonik M21E Team SloveniaSLO  17:49 (29) disq
Daniel Barkasz M21E Team RomaniaROU  37:37 (11) 17:18 (25) disq
Željko Ćorić M21E Team SerbiaSRB  19:01 (44) disq
Peter Tušar M21E Team SloveniaSLO  16:04 (8) disq

M21E SEEOC
Vasilii Fomiciov M21E SEEOC Team MoldovaMDA  47:42 (6) 113:10 (16) 16:03 (3) disq
Simion Suciu M21E SEEOC Team RomaniaROU  54:12 (13) 120:09 (17) 16:23 (5) disq
Sergiu Fala M21E SEEOC Team MoldovaMDA  51:32 (12) 106:09 (10) 16:45 (11) disq
Ionut Patras M21E SEEOC Team RomaniaROU  61:03 (20) 124:09 (18) 20:06 (20) disq
Daniel Barkasz M21E SEEOC Team RomaniaROU  54:48 (14) 104:39 (7) 17:18 (13) disq
Željko Ćorić M21E SEEOC Team SerbiaSRB  58:36 (18) mp 19:01 (19) disq
Mattia Ferrari M21E SEEOC Team ItalyITA  18:59 (18) disq
Roman Ciobanu M21E SEEOC Team RomaniaROU  47:38 (5) 97:06 (2) 15:29 (2) disq
Aleksandar Taleski M21E SEEOC Team MacedoniaMKD  114:03 (24) mp 22:52 (23) disq
Yane Draginov M21E SEEOC Team MacedoniaMKD  103:42 (23) mp 35:26 (24) disq
Ivan Fomiciov M21E SEEOC Team MoldovaMDA  47:10 (4) 110:14 (14) 17:48 (14) disq
Simon Stanonik M21E SEEOC Team SloveniaSLO  50:10 (10) 105:16 (8) 17:49 (15) disq
Slobodan Ivković M21E SEEOC Team SerbiaSRB  60:42 (19) 130:55 (20) 22:05 (22) disq
Luka Ivković M21E SEEOC Team CroatiaCRO  dns dns dns disq
Dimitar Zhelyazkov M21E SEEOC Team BulgariaBUL  56:00 (15) 106:50 (12) 16:31 (9) disq
Stefan Bilić M21E SEEOC Team SerbiaSRB  57:37 (16) 107:05 (13) 16:27 (7) disq
Apostol Atanasov M21E SEEOC Team BulgariaBUL  49:40 (9) 99:30 (4) 16:55 (12) disq
Anatolii Fomiciov M21E SEEOC Team MoldovaMDA  45:00 (2) 99:11 (3) 16:23 (5) disq
Peter Tušar M21E SEEOC Team SloveniaSLO  48:53 (8) 106:44 (11) 16:04 (4) disq
Jan Dovč M21E SEEOC Team SloveniaSLO  57:52 (17) 112:37 (15) 18:15 (16) disq
Ivan Sirakov M21E SEEOC Team BulgariaBUL  42:23 (1) 90:58 (1) 14:31 (1) disq
Andraž Hribar M21E SEEOC Team SloveniaSLO  50:38 (11) 105:30 (9) 18:32 (17) disq
Matija Razum M21E SEEOC Team CroatiaCRO  48:28 (7) 103:45 (6) 16:38 (10) disq
Davor Čapeta M21E SEEOC Team CroatiaCRO  70:11 (21) 129:42 (19) 21:42 (21) disq
Teodor Yordanov M21E SEEOC Team BulgariaBUL  46:24 (3) 102:49 (5) 16:29 (8) disq
Lobel Horvat M21E SEEOC Team CroatiaCRO  77:33 (22) 176:45 (21) mp disq

M35
1.Karel Rambousek M35 KOB Baník SokolovCZE  38:18 (1) 38:05 (1) 87:19 (2) 16:38 (1) 32:14 (1) 212:34
2.Ondra Svoboda M35 OK Slavia Hradec KraloveCZE  46:34 (3) 40:28 (2) 81:05 (1) 20:17 (3) 48:44 (6) 237:08 +24:34
3.Marc Kerckhofs M35 OmegaBEL  43:59 (2) 42:03 (3) 96:12 (6) 17:49 (2) 38:34 (3) 238:37 +26:03
4.Jindřich Houska M35 OK DobříšCZE  54:19 (7) 58:09 (10) 92:51 (4) 20:25 (5) 50:50 (7) 276:34 +64:00
5.Alexander Shein M35 Individuals/No clubSLO  49:50 (6) 48:27 (5) 118:24 (9) 22:32 (7) 41:05 (4) 280:18 +67:44
6.Roman Roshchin M35 Moscow State UniversityRUS  47:33 (4) 49:07 (6) 116:29 (7) 21:34 (6) 47:08 (5) 281:51 +69:17
Jonathan Forcier M35 RamblersCAN  104:29 (11) 104:30 (12) 143:51 (11) dns dns disq
Philippe Cote-Jacques M35 RamblersCAN  58:14 (8) 53:14 (8) 88:47 (3) 20:18 (4) dns disq
Gregor Pavlič M35 SSD-AŠZ GAJAITA  dnf 24:52 (8) disq
Marko Obid M35 OK AzimutSLO  62:12 (9) 50:20 (7) 117:37 (8) dns dns disq
Martin Bambousek M35 OK DobříšCZE  62:13 (10) 53:17 (9) 94:01 (5) mp 35:59 (2) disq
Jakub Forst M35 OK DobříšCZE  dns 86:54 (11) 139:02 (10) 29:28 (9) 68:37 (8) disq
Valentin Eržen M35 OK AzimutSLO  48:40 (5) 46:29 (4) dns dns dns disq

M35 SEEMOC
Ivan Šeperić Grdiša M35 SEEMOC OK JelenCRO  61:57 (7) 136:21 (7) 24:14 (7) disq
Daniel Fabijanić M35 SEEMOC OK JelenCRO  66:04 (8) 118:00 (6) 22:17 (6) disq
Blaž Kölner M35 SEEMOC Orientacijski klub KomendaSLO  46:36 (2) 91:14 (1) 16:52 (1) disq
Branimir Pongrac M35 SEEMOC OK JapeticCRO  71:09 (9) 112:00 (4) 20:53 (4) disq
Drago Peternelj M35 SEEMOC OK AzimutSLO  61:01 (6) dns 20:19 (3) disq
Klemen Kenda M35 SEEMOC OK AzimutSLO  dns dns dns disq
Tomislav Vuk M35 SEEMOC OK VihorCRO  53:17 (5) 115:30 (5) 20:56 (5) disq
Luka Ivanišević M35 SEEMOC SK DMBSRB  dns dnf dns 53:37 (9) dns disq
Matej Sedej M35 SEEMOC OK AzimutSLO  49:42 50:05 (4) dns dns disq
Petar Delić M35 SEEMOC OK MaksimirCRO  42:59 (1) 99:35 (3) 18:04 (2) disq
Bojan Jevševar M35 SEEMOC OK BrežiceSLO  48:43 (3) 95:42 (2) mp disq
Nikolay Halachev M35 SEEMOC Compass-CrossBUL  85:27 (10) mp 25:00 (8) disq

M40
1.György Novai M40 Hungarian O-FansHUN  39:12 (3) 36:33 (3) 64:21 (1) 16:01 (1) 37:36 (3) 193:43
2.Mikhail Malishev M40 NORD WESTRUS  38:10 (2) 34:27 (2) 73:27 (3) 16:42 (2) 33:31 (1) 196:17 +02:34
3.Igor Gavrilov M40 Orientacijski klub KomendaSLO  32:54 (1) 34:14 (1) 73:14 (2) 18:19 (4) 44:50 (6) 203:31 +09:48
4.David Komín M40 Dong Feng TeamCZE  42:57 (4) 43:50 (4) 99:54 (7) 19:46 (6) 37:53 (4) 244:20 +50:37
5.Miroslav Slovák M40 OK Slavia Hradec KraloveCZE  43:21 (5) 47:36 (6) 98:18 (6) 20:56 (8) 47:28 (7) 257:39 +63:56
6.Kim Jansen M40 OmegaBEL  51:27 (7) 49:43 (7) 92:05 (4) 17:58 (3) 57:11 (8) 268:24 +74:41
Rok Žižek M40 OK AzimutSLO  dns disq
Boyko Rachev M40 BROWN TEAM BGBUL  47:42 (6) 46:16 (5) 93:55 (5) 19:55 (7) dns disq
Tihomir Salopek M40 OK AzimutSLO  19:42 (5) 35:39 (2) disq
Jan Rusin M40 Ulita Orienteering BroumovCZE  dns dns dns dns dns disq
Jakub Pastuszek M40 Universitni Sportovni Klub PrahaCZE  56:42 (8) 103:21 (8) 42:46 (5) disq
József Nagy M40 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  24:17 (9) 68:17 (9) disq
Oscar Sanz Tornes M40 ALIGOTSESP  84:28 (8) 71:45 (9) 159:01 (9) disq

M40 SEEMOC
Gregor Zupan M40 SEEMOC Orientacijski klub KomendaSLO  53:27 (8) 82:10 (3) 20:57 (8) disq
Tomislav Meštrovič M40 SEEMOC OK KapelaCRO  78:09 (12) dns 23:11 (9) disq
Gorgi Kostov M40 SEEMOC Team.MacedoniaMKD  67:25 (11) 117:55 (10) 28:41 (10) disq
Horia Galateanu M40 SEEMOC UNEFS BucharestROU  53:57 55:37 (9) 92:07 (7) dns disq
Roland Pin M40 SEEMOC Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  34:33 (1) 72:39 (1) 18:50 (4) disq
Edi Ocvirk M40 SEEMOC OK JapeticCRO  47:18 (6) 73:52 (2) 16:55 (1) disq
Dejan Avramovic M40 SEEMOC Orienteering Team Kosutnjak, BelgradeSRB  51:58 (7) 95:57 (9) 18:46 (3) disq
Plamen Iordanov M40 SEEMOC Valdi SofiaBUL  46:36 (5) 93:15 (8) 19:31 (6) disq
Istvan Sebestyen M40 SEEMOC Stiinta Electro Sistem Baia MareROU  44:06 (4) dns 18:12 (2) disq
Milen Kasev M40 SEEMOC Uzana GabrovoBUL  63:42 (10) dns dns disq
Slobodan Veljovic M40 SEEMOC SK MAGIC MAPSRB  37:48 (2) 85:37 (4) 19:59 (7) disq
Tomislav Varnica M40 SEEMOC OK VihorCRO  41:47 (3) 91:20 (5) 19:20 (5) disq
Predrag Krstić M40 SEEMOC PSK PobedaSRB  mp 91:39 (6) mp 53:52 (1) disq

M45
1.Sergey Skopinski M45 OMEGA RUSSIARUS  52:26 (3) 51:01 (2) 65:30 (2) 17:17 (2) 39:24 (1) 225:38
2.Uwe Weid M45 OLV LandshutGER  57:16 (4) 54:56 (3) 65:38 (3) 20:51 (3) 45:10 (2) 243:51 +18:13
3.Oldřich Kohoutek M45 KOB Baník SokolovCZE  48:38 (2) 65:04 (4) 82:05 (4) 23:49 (4) 47:20 (3) 266:56 +41:18
Vladimír Solomko M45 KOB Baník SokolovCZE  mp 99:32 (5) 114:49 (6) 31:05 (6) dns disq
Martin Valiquette M45 RamblersCAN  72:54 (5) 102:55 (6) 98:55 (5) 24:45 (5) dns disq
Ivaylo Ivanov M45 BulgariaBUL  33:54 (1) 31:17 (1) 44:08 (1) 13:29 (1) disq
Dalibor Radovan M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  50:20 (4) disq

M45 SEEMOC
Aleš Poljanšek M45 SEEMOC OK AzimutSLO  44:04 (3) 59:12 (11) dns disq
Ivaylo Kabadjov M45 SEEMOC BegunBUL  52:11 (10) 61:53 (14) 17:54 (7) disq
Relu Tămas M45 SEEMOC C. S. SPRIA BaiaROU  42:26 (1) 51:09 (2) mp disq
Petru Stupu M45 SEEMOC CSU BrasovROU  43:29 44:22 (4) 50:43 (1) 16:22 (3) disq
Bojan Vukelić M45 SEEMOC OK MaksimirCRO  70:11 (15) 74:08 (15) 21:56 (13) disq
Dušan Petrovič M45 SEEMOC Orientacijski Klub PolarisSLO  47:06 (5) 59:24 (12) 19:06 (8) disq
Todor Pedev M45 SEEMOC NSA-SIVENBUL  mp 52:37 (3) 15:12 (1) disq
Krasimiv Koev M45 SEEMOC Compass-CrossBUL  55:33 (12) 79:23 (16) 24:23 (14) disq
Krasimir Kolev M45 SEEMOC BROWN TEAM BGBUL  48:06 (7) 56:56 (9) 63:07 (16) disq
Suat Ipekoglu M45 SEEMOC Yenimahalle Teknik TUR  dns dns dns disq
Damir Gobec M45 SEEMOC OK VihorCRO  43:37 (2) 55:06 (6) 16:59 (5) disq
Veaceslav Isacov M45 SEEMOC Moldova MDA  49:09 (8) 55:07 (7) 17:03 (6) disq
Dejan Ilic M45 SEEMOC OK ParacinSRB  88:13 (17) 86:43 (17) 25:20 (15) disq
Aleksandar Atanasov M45 SEEMOC TrapezitsaBUL  56:36 (13) 56:38 (8) 19:07 (10) disq
Hüseyin Dogan M45 SEEMOC Yenimahalle Teknik TUR  dns dns dns disq
Dragan Krstić M45 SEEMOC OK ParacinSRB  82:21 (16) 93:25 (18) 20:40 (12) disq
Ekrem Deniz M45 SEEMOC Yenimahalle Teknik TUR  dns dns dns disq
Robert Orehoci M45 SEEMOC OK BjelovarCRO  47:08 (6) 54:56 (5) 15:37 (2) disq
Tomaž Pust M45 SEEMOC Orientacijski klub KomendaSLO  46:29 49:27 (9) 19:06 (8) disq
Milen Dragoev M45 SEEMOC DIANABUL  59:18 (14) 57:55 (10) mp disq
Ruslan Iurichin M45 SEEMOC Moldova MDA  mp 61:20 (13) 16:52 (4) disq
Daniel Nikolov M45 SEEMOC DIANABUL  54:06 (11) 52:54 (4) 20:00 (11) disq
Eduard Racichovscii M45 SEEMOC Moldova MDA  dns disq

M50
1.Joachim Friberg M50 IF HagenSWE  36:03 (1) 29:49 (1) 44:41 (1) 13:19 (1) 25:56 (1) 149:48
2.Roland Reisenberger M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  45:20 (4) 37:55 (4) 55:59 (7) 15:32 (4) 34:48 (2) 189:34 +39:46
3.Christian Kosch M50 OLV SteinbergGER  47:08 (5) 39:57 (6) 49:49 (5) 15:30 (3) 40:25 (5) 192:49 +43:01
4.Petr Beranek M50 OK JISKRA NOVÝ BORCZE  53:21 (8) 46:16 (8) 50:03 (6) 15:18 (2) 36:40 (3) 201:38 +51:50
5.István Bujdosó M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  56:13 (9) 46:41 (9) 71:10 (10) 18:40 (7) 44:33 (6) 237:17 +87:29
Denis Cuche M50 CA RoséSUI  40:13 (2) 36:08 (3) 49:41 (4) mp 37:49 (4) disq
John Robertson M50 Orienteering Hutt ValleyNZL  49:36 (6) 45:41 (7) 48:57 (3) 23:19 (8) dns disq
Yanko Boyarov M50 shumenBUL  52:52 (7) 64:38 (10) 61:21 (9) disq
Wolfgang Pietsch M50 NF WienAUT  dns dns dns disq
Gabor Pataki M50 Individuals/No clubSLO  39:34 (5) 16:01 (5) disq
Silvo Babič M50 Orientacijski klub KomendaSLO  60:20 (8) disq
Neil Conway M50 West Yorkshire OrienteersGBR  43:16 (3) 35:56 (2) 47:24 (2) 16:36 (6) disq

M50 SEEMOC
Janez Zavrl M50 SEEMOC Orientacijski klub KomendaSLO  52:28 (9) 70:32 (12) dns disq
Igor Bončina M50 SEEMOC OK AzimutSLO  43:58 (6) dns dns 30:41 (1) disq
Slav Iliev M50 SEEMOC SKO Kompas RadnevoBUL  65:16 (12) dns 24:30 (9) disq
Ahmet Yaşar M50 SEEMOC TurkeyTUR  dns dns dns disq
Srdjan Markovic M50 SEEMOC PSK PobedaSRB  64:59 (11) 67:29 (11) mp disq
Daniel Stefan M50 SEEMOC C.S. BABARUNCAROU  47:42 (8) 63:28 (7) 19:23 (7) disq
Róbert Kálmán Ráduly M50 SEEMOC CSM VSK Csíkszereda Miercurea CiucROU  39:13 (4) 59:06 (6) 15:35 (4) disq
Boris Bauman M50 SEEMOC Mariborski OKSLO  34:18 (1) 44:04 (2) dns disq
Konstantin Koynov M50 SEEMOC Bulgarian O FederationBUL  45:24 (7) 64:20 (8) 22:39 (8) disq
Sinan Sen M50 SEEMOC Istanbul Orienteering Spor KulubuTUR  mp 65:23 (9) 17:24 (5) disq
Kudret Gökbulut M50 SEEMOC Yenimahalle Teknik TUR  dns dns dns disq
Mitko Mitev M50 SEEMOC Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns disq
Radovan Markovic M50 SEEMOC OK JasenicaSRB  55:29 (10) 66:48 (10) 26:43 (10) disq
Stefano Brambilla M50 SEEMOC CO2ITA  38:37 38:10 (3) 43:58 (1) 12:48 (1) disq
Alberto Grilli M50 SEEMOC Punto NordITA  35:56 (2) 46:26 (4) 13:23 (2) disq
Stoyan Dachev M50 SEEMOC Uzana GabrovoBUL  43:06 (5) 52:46 (5) 17:47 (6) disq
Slobodan Radovanovic M50 SEEMOC SK MAGIC MAPSRB  mp 44:28 (3) 14:16 (3) disq

M55
1.Jörgen Mårtensson M55 Modum OLNOR  24:46 (1) 23:09 (1) 30:36 (1) 12:03 (1) 25:28 (1) 116:02
2.Gianluca Di Stefano M55 Polisportiva BesaneseITA  30:49 (3) 33:05 (3) 34:43 (2) 12:54 (2) 27:59 (2) 139:30 +23:28
3.Jens Kastensson M55 Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  32:50 (4) 33:39 (5) 39:18 (3) 13:40 (3) 29:51 (3) 149:18 +33:16
4.Herwig Proske M55 OC FürstenfeldAUT  34:30 (5) 33:33 (4) 39:43 (4) 15:50 (4) 39:42 (4) 163:18 +47:16
5.Luc Werkx M55 Balise 10BEL  38:05 (6) 44:24 (7) 43:48 (5) 18:12 (5) 64:32 (6) 209:01 +92:59
6.Phil Conway M55 Guildford OrienteersGBR  47:58 (7) 42:17 (6) 55:15 (7) 20:46 (6) 48:57 (5) 215:13 +99:11
Martin Bagness M55 WARRIOR OCGBR  dns dns dns dns dns disq
Eric Veit M55 Briançon Nature Course d'OrientationFRA  dns dns dns dns dns disq
Alex Bor M55 TitanRUS  dns dns dns dns dns disq
Per-arne Wahlgren M55 Sjövalla FKSWE  25:11 (2) 27:44 (2) mp dns dns disq
Marijan Leban M55 OK AzimutSLO  50:45 (8) 66:45 (8) 53:30 (6) dns dns disq

M55 SEEMOC
Grigor Costan M55 SEEMOC C.S. Garage Racing Baia MareROU  48:21 (6) 46:13 (4) 18:26 (4) disq
Sorin Botos M55 SEEMOC CS ORIENTER Tg MuresROU  39:16 (1) 41:20 (1) 20:58 (10) disq
Árpád Tőkés M55 SEEMOC C.S. TranSilva ClujROU  39:37 (2) 43:41 (2) 15:55 (1) disq
Kamen Kamenarov M55 SEEMOC Compass-CrossBUL  40:55 (3) 52:02 (8) 17:23 (3) disq
Vasko Serafimovski M55 SEEMOC Team.MacedoniaMKD  65:04 (9) 48:43 (5) 18:55 (5) disq
Sulejman Šuškić M55 SEEMOC SK DMBSRB  mp 94:56 (13) 28:47 (13) disq
Darko Merunka M55 SEEMOC OK MaksimirCRO  42:24 (5) 56:01 (9) 19:05 (6) disq
Darko Raškaj M55 SEEMOC OK KapelaCRO  73:56 (12) 80:13 (12) 24:12 (11) disq
Dimitar Dimitrov M55 SEEMOC BROWN TEAM BGBUL  53:02 (7) 44:39 (3) 20:23 (9) disq
Aleš Čerin M55 SEEMOC OK TivoliSLO  56:23 (10) disq
Aleš Borštnik M55 SEEMOC OK TivoliSLO  63:30 (8) 51:32 (7) 19:43 (7) disq
Roman Sladič M55 SEEMOC Škofjeloški orientacijski klubSLO  49:31 70:22 (11) 26:16 (12) disq
Pavel Cerescu M55 SEEMOC Moldova MDA  41:37 (4) 49:54 (6) 17:21 (2) disq
Zoran Milovanovic M55 SEEMOC OK JasenicaSRB  66:30 (10) 59:57 (11) 19:57 (8) disq

M60
1.Trond Rønneberg M60 AskerNOR  29:57 (2) 32:57 (1) 38:06 (1) 14:32 (2) 22:08 (1) 137:40
2.Peter Andres M60 OLG Bonaduz SUI  29:43 (1) 39:36 (4) 43:55 (4) 15:03 (3) 34:31 (3) 162:48 +25:08
3.Richard Gardner M60 OLG BrinorbelSUI  35:02 (3) 41:51 (6) 43:31 (3) 14:24 (1) 51:19 (7) 186:07 +48:27
4.Steve Kirk M60 OLG BrinorbelSUI  41:50 (8) 36:46 (3) 38:44 (2) 17:38 (4) 52:07 (8) 187:05 +49:25
5.Ivar Refsland M60 TyrvingNOR  39:54 (6) 52:19 (9) 45:02 (5) 22:45 (10) 33:09 (2) 193:09 +55:29
6.Werner Kraemer M60 Post SV DresdenGER  41:21 (7) 40:46 (5) 55:42 (7) 19:56 (8) 41:40 (5) 199:25 +61:45
7.Zbynek Krejcik M60 Wallachian Independent TeamCZE  62:52 (11) 47:28 (8) 62:34 (10) 18:08 (5) 37:32 (4) 228:34 +90:54
8.Peter Gierlach M60 WOLF HalternGER  59:14 (10) 56:04 (10) 58:44 (9) 19:22 (7) 45:33 (6) 238:57 +101:17
9.Peter Waldron M60 OLG BrinorbelSUI  67:08 (12) 66:54 (11) 68:23 (11) 22:41 (9) 60:47 (9) 285:53 +148:13
Svein Jacobsen M60 TyrvingNOR  37:09 (5) 33:11 (2) dns dns dns disq
Sulejman Šuškić M60 SK DMBSRB  dns disq
Günther Dobnik M60 OLC Union ViktringAUT  36:53 (4) 46:45 (7) 54:15 (6) 19:18 (6) dnf disq
Andrew Cumming Thom M60 Individuals/No clubSLO  48:28 (9) 67:25 (12) 56:36 (8) disq

M60 SEEMOC
Stanko Čufer M60 SEEMOC Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns 35:46 (1) 21:32 (6) disq
Pavel Mihalev M60 SEEMOC Orlovo GnezdoBUL  46:13 (6) 61:51 (9) 67:40 (10) disq
Silvij Močnik M60 SEEMOC OK AzimutSLO  33:09 (1) 46:06 (4) dns disq
Ivo Kete M60 SEEMOC Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  39:58 (4) dns 19:46 (3) disq
Alexei Sitnic M60 SEEMOC Moldova MDA  62:25 (10) 76:30 (10) 22:53 (7) disq
Dragan Nikolic M60 SEEMOC ''CELIK'' SmederevoSRB  47:33 (8) 58:17 (8) 19:32 (2) disq
Dinu Gheorghe M60 SEEMOC CSU BrasovROU  47:07 (7) 49:04 (5) 30:51 (8) disq
Radi Ganev M60 SEEMOC Bulgarian O FederationBUL  45:47 (5) 78:48 (11) 20:36 (4) disq
Emilian Minoiu M60 SEEMOC Universitatea CraiovaROU  37:43 (3) 57:43 (7) 20:52 (5) disq
Sandor Fey M60 SEEMOC Transilva ClujROU  32:33 34:41 (2) 44:11 (3) mp 45:24 (1) disq
Gheorghe Urdea M60 SEEMOC CS Chimia VictoriaROU  51:35 (9) 44:06 (2) 15:52 (1) disq
Petru Cretu M60 SEEMOC Moldova MDA  67:38 (11) 56:52 (6) 33:52 (9) disq

M65
1.Anders Malmberg M65 KvarnsvedenSWE  30:47 (1) 26:41 (3) 26:49 (2) 10:28 (1) 21:45 (1) 116:30
2.Sven-Olov Wiklund M65 Arboga OKSWE  31:54 (2) 22:11 (1) 31:37 (5) 13:29 (3) 27:58 (4) 127:09 +10:39
3.Franz Hartinger M65 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  39:10 (3) 29:50 (6) 25:22 (1) 13:09 (2) 25:20 (3) 132:51 +16:21
4.Karl-Göran Wahlström M65 Almby IKSWE  42:38 (6) 23:27 (2) 31:44 (6) 16:18 (9) 23:47 (2) 137:54 +21:24
5.Arnulf Villmo M65 Korgen ILNOR  39:52 (4) 28:41 (5) 30:29 (4) 14:03 (7) 40:57 (9) 154:02 +37:32
6.Dag Kristensen M65 Skeidi OKNOR  57:36 (9) 32:24 (7) 29:49 (3) 13:39 (4) 31:53 (7) 165:21 +48:51
7.Wolfgang Germ M65 Naturfreunde KühnsdorfAUT  39:52 (4) 51:26 (13) 31:57 (7) 13:44 (5) 31:27 (6) 168:26 +51:56
8.Bengt Hansson M65 Säterbygdens OKSWE  45:33 (8) 45:46 (11) 51:09 (11) 22:36 (11) 35:20 (8) 200:24 +83:54
9.Bernard Oudin M65 Individuals/No clubSLO  69:03 (11) 36:34 (8) 40:24 (10) 16:11 (8) 52:21 (11) 214:33 +98:03
10.Anders Bjørkaas M65 Askvoll & Holmedal ILNOR  75:14 (12) 51:04 (12) 60:12 (12) 20:45 (10) 49:10 (10) 256:25 +139:55
Lars Silvervret M65 OK HedströmmenSWE  mp 28:12 (4) 32:30 (8) 13:58 (6) mp disq
Sepp Hartinger M65 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  43:14 (7) 37:31 (9) dns disq
Lauri Karhumäki M65 PihkaniskatFIN  dns dns dns dns dns disq
Charles Nelson M65 OK AzimutSLO  57:36 (9) 44:54 (10) 36:06 (9) dns 30:43 (5) disq

M65 SEEMOC
Gabriel Maiorescu M65 SEEMOC CS Mentor Silva ROU  38:09 (6) 32:12 (3) 12:51 (2) disq
Djordje Zagorac M65 SEEMOC POSK PTT BeogradSRB  49:40 (11) 40:48 (6) 13:54 (3) disq
Mircea Ticleanu M65 SEEMOC CS Metropolitan BucurestiROU  mp 28:52 (1) 30:57 (1) 11:53 (1) disq
Hristo Nikolaev M65 SEEMOC Uzana GabrovoBUL  34:48 (4) 47:03 (10) 17:11 (7) disq
Andrei Enyedi M65 SEEMOC C.S. TranSilva ClujROU  43:49 32:00 (2) 48:38 (11) 14:30 (5) 37:37 (1) disq
Milan Cvetković M65 SEEMOC PSD KopaonikSRB  35:47 (5) 44:58 (9) 16:29 (6) disq
Constantin Alexandrescu M65 SEEMOC RomaniaROU  63:53 (13) dns 19:31 (8) disq
Gheorghe Balmus M65 SEEMOC COS Dinamo-OLDMDA  46:25 (9) 55:26 (13) 26:27 (9) disq
Ion Dodonu M65 SEEMOC CSU BrasovROU  47:06 (10) 31:41 (2) 14:27 (4) disq
Vlado Sedej M65 SEEMOC OK AzimutSLO  dns dns disq
Toncho Neichev M65 SEEMOC Orlovo GnezdoBUL  32:29 (3) 34:52 (4) mp disq
Janko Lapajne M65 SEEMOC OK AzimutSLO  48:55 40:05 (8) 50:59 (12) dns disq
Ivica Mesić M65 SEEMOC OK VihorCRO  71:37 (14) 41:58 (8) mp disq
Silvano Bernardi M65 SEEMOC Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  62:13 (12) 41:57 (7) disq
Vladimir Vorobiov M65 SEEMOC Moldova MDA  39:46 (7) 38:04 (5) mp disq

M70
1.Bjørn Sandelien M70 Heming OrienteringNOR  43:45 (2) 39:50 (4) 33:05 (3) 12:05 (1) 34:47 (1) 163:32
2.Roar Bjordal M70 Oppsal orienteringNOR  58:15 (6) 31:22 (1) 32:17 (1) 12:14 (2) 46:54 (4) 181:02 +17:30
3.Odd Fjordheim M70 BUL Troms?NOR  41:42 (1) 48:42 (6) 39:08 (5) 20:59 (6) 47:36 (6) 198:07 +34:35
4.Corrado Miniotti M70 CRAL TRASPORTI TORINESIITA  52:23 (5) 43:25 (5) 52:10 (7) 16:51 (4) 46:54 (4) 211:43 +48:11
5.Carl Ove Berg M70 Skeidi OKNOR  60:16 (7) 52:53 (7) 35:00 (4) 17:26 (5) 49:22 (7) 214:57 +51:25
Franz Käfer M70 HSV PinkafeldAUT  32:23 (2) 16:24 (3) 37:44 (3) disq
Walter Bieri M70 OLV Zug-ImmenseeSUI  49:55 (4) 37:36 (3) 64:51 (9) mp dns disq
Adolf Kempf M70 KTV AltdorfSUI  130:25 (8) 63:31 (8) 57:17 (8) dns dns disq
David Scott M70 Auckland Orienteering ClubNZL  46:17 (3) 33:59 (2) 41:08 (6) mp 36:38 (2) disq

M70 SEEMOC
Gheorghe Albici M70 SEEMOC CS Mentor Silva ROU  50:11 (3) 51:52 (4) 24:51 (3) disq
Lucian Galateanu M70 SEEMOC UNEFS BucharestROU  dns 29:35 (1) 31:14 (1) 14:51 (2) disq
Vladimir Degteareov M70 SEEMOC COS Dinamo-OLDMDA  56:53 (4) 39:31 (3) 27:10 (4) disq
Kiril Kamenov M70 SEEMOC TEA Club SofiaBUL  42:58 (2) 35:41 (2) 13:26 (1) disq
Serghei Ivahnenco M70 SEEMOC Moldova MDA  106:31 (5) disq

OPEN LONG
1.Luís Quinta-nova OPEN LONG ABC OriPOR  63:32 (3) 53:48 (3) 55:46 (6) 15:38 (2) 35:58 (2) 224:42
2.Dora Ferreira OPEN LONG ABC OriPOR  63:59 (4) 62:58 (5) 89:09 (15) 20:11 (5) 42:45 (4) 279:02 +54:20
Samo Vetrih OPEN LONG Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  72:19 (12) disq
Mannuel Alberto Montes OPEN LONG Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  54:13 (5) disq
Viktoriia Podoinitcina OPEN LONG Individuals/No clubSLO  46:29 (8) disq
Zdenko Pavlič OPEN LONG SSD-AŠZ GAJAITA  63:03 (10) mp disq
Urban Krkoč OPEN LONG Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  49:20 (4) disq
Margareta Pavlič OPEN LONG SSD-AŠZ GAJAITA  72:40 (13) 23:51 (6) disq
Tilen Žvanut OPEN LONG Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  78:57 (14) disq
Thomas Hölzer OPEN LONG X-OLSLO  34:40 (1) 45:48 (3) 19:03 (4) disq
Timotej Šuc OPEN LONG Orientacijski klub KomendaSLO  62:57 (2) 55:06 (4) 56:02 (7) dns 49:49 (5) disq
Tatyana Boyarova OPEN LONG shumenBUL  76:23 (7) 78:39 (7) 70:31 (11) disq
Matej Sedej OPEN LONG OK AzimutSLO  41:26 (1) disq
Zoltán Miháczi OPEN LONG Tipo Orienteering ClubHUN  42:12 (2) 12:13 (1) 24:45 (1) disq
Tamino Hölzer OPEN LONG X-OLSLO  67:02 (6) 42:46 (2) dns dns disq
Antónia Holper OPEN LONG Tipo Orienteering ClubHUN  62:52 (9) 17:08 (3) dns disq
Denise Hölzer OPEN LONG X-OLSLO  87:52 (8) 28:57 (7) disq
Carl-christian Koeppl OPEN LONG Individuals/No clubSLO  64:51 (5) 69:22 (6) 58:01 (8) 36:57 (3) disq
Mircea Ticleanu OPEN LONG CS Metropolitan BucurestiROU  47:27 (1) disq

OPEN SHORT
1.Liubov Sergeeva OPEN SHORT NORD WESTRUS  25:14 (3) 17:51 (1) 23:29 (2) 09:50 (1) 11:40 (4) 88:04
2.Lennart Tägtström OPEN SHORT Domnarvets GoIFSWE  35:48 (6) 19:38 (3) 30:53 (4) 10:06 (2) 13:32 (5) 109:57 +21:53
3.Kamila Zakourilova OPEN SHORT SOK TurnovCZE  33:14 (5) 23:25 (4) 37:51 (8) 12:17 (5) 20:36 (9) 127:23 +39:19
4.Eva Nordin OPEN SHORT Gustavsberg OKSWE  51:04 (8) 34:47 (11) 51:44 (13) 22:26 (7) 19:53 (8) 179:54 +91:50
Galina Ribed....? OPEN SHORT Hellas orienteringSWE  18:18 (1) disq
Alisa Albrizio OPEN SHORT   17:51 (1) disq
Julia Naghibina OPEN SHORT Individuals/No clubSLO  29:05 (4) disq
Emily Proesl OPEN SHORT OLA TSV DeggendorfGER  25:56 (7) dns disq
Zala Lozar OPEN SHORT Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  70:58 (15) disq
Ruth Tachezy OPEN SHORT OK DobříšCZE  51:38 (9) disq
Ciprian Pop OPEN SHORT CS Chimia VictoriaROU  mp 24:23 (5) 41:12 (11) 24:49 (9) dns disq
Elena Gombač Šuc OPEN SHORT Orientacijski klub KomendaSLO  dns 11:20 (3) disq
Ognyan Ognyanov OPEN SHORT Valdi SofiaBUL  41:43 (7) 31:44 (10) 38:24 (9) dns 18:03 (7) disq
Daniela Pop OPEN SHORT CS Chimia VictoriaROU  mp 25:21 (6) 38:35 (10) 23:45 (8) dns disq
Tamino Hölzer OPEN SHORT X-OLSLO  26:24 (3) 11:49 (4) disq
Tina Kern OPEN SHORT Orientacijski klub KomendaSLO  07:29 (1) disq
Hana Mamič OPEN SHORT   69:30 (14) disq
Ildiko Hentes OPEN SHORT Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  54:00 (10) 26:14 (8) 35:38 (5) dns dns disq
Ana Šalamun OPEN SHORT Orientacijski Klub PolarisSLO  09:06 (2) disq
Maria Gierlach OPEN SHORT WOLF HalternGER  mp 35:21 (12) 45:51 (12) 18:11 (6) 22:18 (10) disq
Katarina Hronova OPEN SHORT Universitni Sportovni Klub PrahaCZE  26:39 (9) 36:02 (6) 13:37 (6) disq
Larisa Pogorletcaia OPEN SHORT Moldova MDA  dns disq
Denise Hölzer OPEN SHORT X-OLSLO  36:37 (7) disq
Nika Močnik OPEN SHORT OK AzimutSLO  21:46 (2) 13:28 (1) 11:45 (3) disq

W10
1.Silvia Di Stefano W10 Polisportiva BesaneseITA  28:22 (2) 11:09 (1) 09:25 (1) 05:17 (1) 09:38 (1) 63:51
2.Emilija Veljović W10 SK MAGIC MAPSRB  24:17 (1) 13:48 (2) 14:36 (4) 08:19 (2) 11:31 (3) 72:31 +08:40
3.Elin Zwikker W10 ArgusNED  30:37 (4) 17:37 (4) 14:23 (3) 16:03 (4) 12:26 (4) 91:06 +27:15
4.Katja Berger W10 Der Berger-ClanAUT  56:46 (6) 26:17 (6) 17:57 (5) 35:12 (6) 32:49 (7) 169:01 +105:10
5.Nika Eržen W10 OK AzimutSLO  57:33 (7) 66:02 (7) 57:38 (8) 19:16 (5) 16:25 (6) 216:54 +153:03
Anna Brodschneider W10 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  mp 19:10 (5) 21:15 (7) 11:02 (3) 13:54 (5) disq
Adéla Housková W10 OK DobříšCZE  56:17 (5) 18:24 (6) 10:55 (2) disq
Bruna Sanz Kowalski W10 ALIGOTSESP  30:00 (3) 14:09 (3) 13:14 (2) disq
Zarja Žižek W10 OK AzimutSLO  dns disq

W12
1.Neža Obid W12 OK AzimutSLO  26:42 (2) 12:52 (2) 21:48 (4) 07:04 (1) 07:41 (2) 76:07
2.Nea Eržen W12 OK AzimutSLO  26:26 (1) 13:13 (3) 22:44 (5) 07:10 (2) 09:34 (6) 79:07 +03:00
3.Julie Bambousková W12 OK DobříšCZE  42:35 (8) 11:56 (1) 20:31 (3) 07:46 (3) 07:16 (1) 90:04 +13:57
4.Brina Kölner W12 Orientacijski klub KomendaSLO  31:58 (3) 14:43 (4) 18:39 (1) 17:19 (9) 08:29 (3) 91:08 +15:01
5.Barbora Housková W12 OK DobříšCZE  39:43 (6) 16:29 (6) 28:01 (10) 08:35 (4) 09:31 (5) 102:19 +26:12
6.Diana Maria Pop W12 CS Chimia VictoriaROU  38:41 (5) 18:13 (11) 19:56 (2) 17:01 (8) 09:40 (7) 103:31 +27:24
7.Diana Kabadjova W12 BegunBUL  37:06 (4) 15:22 (5) 27:10 (7) 15:19 (7) 09:00 (4) 103:57 +27:50
8.Raia Dianova W12 Individuals/No clubSLO  40:52 (7) 17:30 (9) 23:50 (6) 10:46 (5) 12:37 (9) 105:35 +29:28
9.Klárka Kohoutková W12 KOB Baník SokolovCZE  44:54 (9) 16:58 (7) 29:04 (13) 13:42 (6) 15:48 (14) 120:26 +44:19
10.Marit Zwikker W12 ArgusNED  46:44 (10) 17:17 (8) 28:10 (11) 23:33 (11) 14:50 (12) 130:34 +54:27
11.Jana Močnik W12 OK AzimutSLO  52:37 (11) 20:46 (12) 28:50 (12) 22:35 (10) 13:02 (10) 137:50 +61:43
12.Špela Majdič W12 OK AzimutSLO  62:35 (12) 22:02 (13) 27:29 (8) 28:33 (13) 14:45 (11) 155:24 +79:17
13.Anđela Veljović W12 SK MAGIC MAPSRB  77:40 (13) 17:42 (10) 27:55 (9) 25:36 (12) 10:20 (8) 159:13 +83:06
Venera Dimitrova W12 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Laura Pastuszkova W12 Universitni Sportovni Klub PrahaCZE  25:42 (14) 37:34 (14) 14:59 (13) disq
Dorja Salopek W12 OK AzimutSLO  dns dns disq
Rayana Stefanova W12 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Danaya Kurteva W12 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Ema Grof W12 OK AzimutSLO  dns disq

W14
1.Manja Leban W14 OK AzimutSLO  39:52 (2) 23:52 (1) 38:58 (4) 12:15 (1) 26:04 (1) 141:01
2.Codruta Lodor W14 CS Chimia VictoriaROU  35:59 (1) 26:04 (4) 39:03 (5) 13:20 (2) 44:29 (5) 158:55 +17:54
3.Feike Kerckhofs W14 OmegaBEL  43:58 (3) 30:24 (6) 36:58 (2) 16:14 (5) 38:01 (4) 165:35 +24:34
4.Iulia Stupu W14 CSU BrasovROU  55:16 (5) 25:27 (3) 37:05 (3) 14:18 (3) 36:07 (3) 168:13 +27:12
Violina Hristova W14 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Chlarin Kalawoti W14 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  14:19 (4) disq
Dora Vukelić W14 OK MaksimirCRO  78:46 (6) 25:07 (2) 36:09 (1) 23:26 (6) dns disq
Zlatina Gencheva W14 Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns dns dns disq
Dunja Tatic W14 OK DIFSRB  44:41 (4) 29:52 (5) 55:44 (7) mp 35:09 (2) disq
Tsvetelina Mateeva W14 SKO Hemus - TroyanBUL  dns 31:39 (7) 50:05 (6) mp dns disq

W16
1.Karin Pust W16 Orientacijski klub KomendaSLO  34:16 (1) 43:29 (3) 62:53 (4) 15:36 (3) 34:05 (1) 190:19
2.Nadezhda Roshchina W16 Moscow State UniversityRUS  58:59 (5) 36:59 (1) 45:07 (1) 20:18 (4) 42:09 (4) 203:32 +13:13
3.Zala Serženta Seljak W16 OK AzimutSLO  53:42 (3) 54:28 (5) 61:32 (2) 24:07 (6) 39:36 (2) 233:25 +43:06
Zsófia Nagy W16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  13:35 (1) 41:35 (3) disq
Irina Isacova W16 Team.MoldovaMDA  120:16 (7) 102:48 (6) 26:36 (7) dnf disq
Mira Gateva W16 Uzana GabrovoBUL  56:07 (4) 51:23 (4) mp 24:03 (5) dns disq
Emma Sanz Boada W16 ALIGOTSESP  86:54 (6) 61:34 (6) 82:42 (5) disq
Desislava Yordanova W16 Valdi SofiaBUL  44:38 (2) 39:23 (2) 62:06 (3) 15:13 (2) dns disq

W16 SEEOC
Velina Koeva W16 SEEOC Team BulgariaBUL  32:24 (7) 44:08 (5) 13:56 (10) disq
Margaux Bojadzieva W16 SEEOC Team MacedoniaMKD  56:25 (17) 117:44 (20) 55:22 (22) disq
Hristina Serafimovska W16 SEEOC Team MacedoniaMKD  65:47 (19) 65:39 (15) 22:14 (18) disq
Mia Krtinić W16 SEEOC Team SerbiaSRB  47:53 (15) 64:27 (14) 21:24 (16) disq
Yasna Petrova W16 SEEOC Team BulgariaBUL  23:29 (1) 37:38 (1) 10:03 (1) disq
Daria Galateanu W16 SEEOC Team RomaniaROU  34:49 (11) 62:17 (13) 16:49 (13) disq
Judit Divin W16 SEEOC Team RomaniaROU  30:07 (4) 42:44 (3) 13:22 (6) disq
Emina Huko W16 SEEOC Team BIHBiH  68:06 (20) 78:24 (18) 26:27 (20) disq
Reka Raduly W16 SEEOC Team RomaniaROU  39:13 (14) 58:37 (12) 21:39 (17) disq
Niya Georgieva W16 SEEOC Team BulgariaBUL  27:39 (3) 42:32 (2) 11:40 (4) disq
Alexandra Roman W16 SEEOC Team RomaniaROU  31:06 (5) 51:30 (9) 13:38 (8) disq
Teja Tušar W16 SEEOC Team SloveniaSLO  dns 32:58 (8) 48:23 (7) 11:39 (3) disq
Iulia Eriomenco W16 SEEOC Team MoldovaMDA  37:27 (13) 67:37 (16) 17:33 (14) disq
Nina Stuparević W16 SEEOC Team SerbiaSRB  mp mp mp disq
Tina Kern W16 SEEOC Team SloveniaSLO  33:15 (9) 48:30 (8) 15:57 (11) disq
Ana Pia Pogačar W16 SEEOC Team SloveniaSLO  37:18 (12) 57:23 (10) 13:37 (7) disq
Katja Babič W16 SEEOC Team SloveniaSLO  26:41 (2) 43:30 (4) 11:33 (2) disq
Olga Pisaniuc W16 SEEOC Team MoldovaMDA  75:17 (21) 91:09 (19) 20:21 (15) disq
Valeria Miron W16 SEEOC Team MoldovaMDA  80:01 (22) mp 29:45 (21) disq
Paula Pavlin W16 SEEOC Team CroatiaCRO  34:15 (10) 57:24 (11) 13:51 (9) disq
Olga Perić Jerković W16 SEEOC Team CroatiaCRO  31:42 (6) 46:29 (6) 13:17 (5) disq
Nevena Najdanović W16 SEEOC Team SerbiaSRB  49:16 (16) mp 16:04 (12) disq
Nicoletta Parascheva W16 SEEOC Team MoldovaMDA  57:00 (18) 70:50 (17) 24:40 (19) disq

W18
1.Štěpánka Kroniková W18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  34:59 (2) 41:09 (3) 54:00 (2) 14:01 (1) 32:21 (1) 176:30
2.Tatiana Baklanova W18 Orienta-MosCompassRUS  33:42 (1) 35:24 (1) 58:06 (3) 15:08 (4) 35:49 (3) 178:09 +01:39
3.Polina Zaitseva W18 NORD WESTRUS  43:10 (3) 47:18 (5) 51:18 (1) 14:40 (3) 32:35 (2) 189:01 +12:31
4.Guenda Zaffanella W18 ORIENTEERING COMOITA  51:00 (4) 47:54 (6) 62:02 (6) 14:37 (2) 37:57 (4) 213:30 +37:00
Tzvetoslava Marinova W18 SKO Hemus - TroyanBUL  dns 44:40 (4) 58:36 (4) 21:33 (6) dns disq
Bilyana Donevska W18 SKO Hemus - TroyanBUL  dns 37:13 (2) 61:08 (5) 17:07 (5) dns disq
Barbara Čibej W18 OK AzimutSLO  dns 23:55 (7) dnf disq

W18 SEEOC
Anastasia Corostîliova W18 SEEOC Team MoldovaMDA  57:24 (18) 65:18 (16) 19:10 (15) disq
Lamija Dzaferović W18 SEEOC Team BIHBiH  87:02 (22) 146:22 (23) mp disq
Alina Teca W18 SEEOC Team RomaniaROU  56:35 (16) 52:29 (6) 20:01 (18) disq
Jovana Grozdanić W18 SEEOC Team SerbiaSRB  42:03 (8) 62:41 (10) 16:44 (11) disq
Elena Jovanoska W18 SEEOC Team MacedoniaMKD  63:31 (20) 73:56 (21) 44:29 (22) disq
Eleonora Krzheska W18 SEEOC Team MacedoniaMKD  61:44 (19) 62:51 (11) 16:45 (12) disq
Timea Virag W18 SEEOC Team RomaniaROU  32:53 (3) 55:42 (7) 14:31 (6) disq
Andreya Dyaksova W18 SEEOC Team BulgariaBUL  26:55 (1) 45:15 (1) 12:05 (1) disq
Jovana Talijan W18 SEEOC Team SerbiaSRB  54:48 (15) 68:01 (17) 17:16 (13) disq
Marija Serafimovska W18 SEEOC Team MacedoniaMKD  64:14 (21) 80:16 (22) 22:34 (19) disq
Mariya Dermendzhieva W18 SEEOC Team BulgariaBUL  29:27 (2) 52:26 (5) 13:39 (4) disq
Nika Poljanšek W18 SEEOC Team SloveniaSLO  38:02 (4) 64:35 (14) 13:37 (3) disq
Natalija Tatić W18 SEEOC Team SerbiaSRB  87:04 (23) 63:51 (13) 18:27 (14) disq
Zala Zavrl W18 SEEOC Team SloveniaSLO  45:29 (12) 60:46 (9) 16:28 (9) disq
Ana Spînu W18 SEEOC Team MoldovaMDA  54:30 (14) 72:06 (19) 26:36 (20) disq
Simona Ivanova W18 SEEOC Team BulgariaBUL  42:46 (9) 57:14 (8) 16:38 (10) disq
Ana Šalamun W18 SEEOC Team SloveniaSLO  56:50 (17) 73:54 (20) 19:30 (16) disq
Monika Lambeva W18 SEEOC Team BulgariaBUL  52:52 (13) 50:59 (3) 15:28 (7) disq
Adela Galateanu W18 SEEOC Team RomaniaROU  41:21 (7) 47:26 (2) dns disq
Valentina Marcu W18 SEEOC Team RomaniaROU  40:30 (6) 70:23 (18) 19:42 (17) disq
Valeria Nadrag W18 SEEOC Team MoldovaMDA  39:25 (5) 52:06 (4) 13:42 (5) disq
Lenka Ćirić W18 SEEOC Team SerbiaSRB  42:53 (10) 63:22 (12) 16:09 (8) disq
Deja Razpet W18 SEEOC Team SloveniaSLO  43:38 (11) 64:40 (15) 13:34 (2) disq
Victoria Iordachi W18 SEEOC Team MoldovaMDA  139:54 (24) 150:22 (24) 29:02 (21) disq

W20
1.Laura King W20 Edinburgh University OCGBR  33:34 (3) 36:27 (1) 51:03 (1) 14:53 (1) 30:55 (1) 166:52
2.Emma Wilson W20 Edinburgh University OCGBR  31:54 (1) 40:34 (4) 52:50 (3) 15:52 (3) 39:13 (3) 180:23 +13:31
3.Anni Berger W20 Der Berger-ClanAUT  39:15 (5) 44:24 (5) 52:45 (2) 15:24 (2) 35:35 (2) 187:23 +20:31
4.Louise Adams W20 Edinburgh University OCGBR  38:59 (4) 40:10 (3) 57:50 (4) 16:56 (4) 47:58 (5) 201:53 +35:01
Denisa Tamas W20 C. S. SPRIA BaiaROU  42:37 (7) 49:55 (7) 70:40 (6) 19:20 (6) dns disq
Lucy Haines W20 Edinburgh University OCGBR  32:08 (2) 38:52 (2) mp 35:39 (8) mp disq
Mineja Leban W20 OK AzimutSLO  dns dns dnf dns dns disq
Erica Ceresa W20 ORIENTEERING COMOITA  62:25 (8) 46:34 (6) 68:10 (5) 18:24 (5) mp disq
Lindsay Robertson W20 Edinburgh University OCGBR  41:50 (6) mp mp 31:39 (7) 45:46 (4) disq

W20 SEEOC
Borislava Mitkova W20 SEEOC Team BulgariaBUL  38:44 (1) 55:24 (2) 16:24 (4) disq
Denise Mija W20 SEEOC Team RomaniaROU  67:45 (10) 75:13 (7) 19:23 (7) dns disq
Adriana Staver W20 SEEOC Team MoldovaMDA  105:21 (12) 81:11 (10) 41:35 (13) disq
Elitsa Atanasova W20 SEEOC Team BulgariaBUL  51:31 (7) 67:08 (5) 18:24 (5) disq
Daria Zacrevschi W20 SEEOC Team MoldovaMDA  99:40 (11) 99:44 (12) 24:34 (12) disq
Olga Stanojević W20 SEEOC Team SerbiaSRB  47:19 (3) 67:35 (6) 16:23 (2) disq
Agnes Neda W20 SEEOC Team RomaniaROU  50:14 (5) 50:10 (1) 16:23 (2) disq
Roxana Culcean W20 SEEOC Team RomaniaROU  48:12 (4) 62:01 (4) 19:16 (6) disq
Lucia Turcanu W20 SEEOC Team MoldovaMDA  mp 94:02 (11) 23:11 (11) disq
Lara Gantar W20 SEEOC Team SloveniaSLO  53:54 (9) dns 20:03 (9) disq
Brina Foški W20 SEEOC Team SloveniaSLO  52:30 (8) 77:15 (8) 19:38 (8) disq
Polona Jezeršek W20 SEEOC Team SloveniaSLO  dns dns dns disq
Monika Ravnikar W20 SEEOC Team SloveniaSLO  50:39 (6) 78:35 (9) 20:36 (10) disq
Evangelina Dyaksova W20 SEEOC Team BulgariaBUL  46:31 (2) 57:25 (3) 14:59 (1) disq

W21A
1.Anna Gray W21A Orienteering Bay of PlentyNZL  34:48 (2) 34:30 (1) 57:58 (3) 13:59 (1) 38:08 (5) 179:23
2.Anastasiia Pesegova W21A NORD WESTRUS  36:59 (4) 40:22 (3) 58:41 (4) 15:19 (3) 37:29 (4) 188:50 +09:27
3.Stefaniya Dimitrova W21A BROWN TEAM BGBUL  55:07 (8) 39:48 (2) 59:38 (6) 16:45 (5) 36:46 (3) 208:04 +28:41
4.Sabeth Kosch W21A OLV SteinbergGER  53:11 (7) 43:11 (4) 59:32 (5) 16:34 (4) 58:27 (6) 230:55 +51:32
5.Barbara Kmetec W21A Kamniški orientacijski klubSLO  43:25 (6) 45:04 (5) 71:39 (9) 22:07 (8) 58:43 (7) 240:58 +61:35
Klara Novotna W21A Edinburgh University OCGBR  14:41 (2) 35:48 (2) disq
Siliya Gincheva W21A Valdi SofiaBUL  30:20 (1) 72:04 (9) 53:13 (1) mp dns disq
Helayna Ogden W21A North West OCNZL  40:47 (5) 53:18 (6) 61:06 (7) 23:30 (9) dns disq
Marlene Berger W21A Der Berger-ClanAUT  35:35 (3) dns 54:33 (2) dns 28:36 (1) disq
Monika Martina Sipina Halper W21A OK JelenCRO  53:39 (7) 69:10 (8) 19:43 (7) 65:38 (8) disq
Virág Nagy W21A Szegedi Vasutas SEHUN  79:36 (9) 66:22 (8) 76:51 (10) 18:51 (6) dns disq

W21B
1.Malena Hesping W21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  37:57 (3) 22:48 (1) 36:40 (3) 11:38 (1) 21:43 (1) 130:46
2.Abigael Bončina W21B OK AzimutSLO  22:59 (1) 43:40 (9) 34:20 (1) 21:53 (4) 28:10 (3) 151:02 +20:16
3.Jasmine Auer W21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  55:11 (4) 37:19 (5) 58:23 (5) 31:28 (7) 46:58 (7) 229:19 +98:33
4.Mirjana Veljović W21B SK MAGIC MAPSRB  57:34 (5) 41:00 (7) 61:06 (6) 31:12 (6) 42:00 (6) 232:52 +102:06
5.Helena Dukić W21B OK VihorCRO  101:33 (8) 71:09 (12) 69:14 (7) 39:29 (12) 34:17 (4) 315:42 +184:56
Sanja Penc W21B OK VihorCRO  dnf 53:47 (10) 75:44 (8) 41:11 (13) 49:42 (8) disq
Damjana Gantar W21B OK AzimutSLO  mp 28:06 (2) disq
Aleksandra Miličević W21B OK VihorCRO  109:33 (9) 43:36 (8) mp 37:19 (11) mp disq
Vedrana Radić W21B OK VihorCRO  dnf 37:35 (6) 184:43 (10) 36:35 (10) 87:48 (9) disq
Marija Herceg W21B OK VihorCRO  dns dns disq
Stamenka Ilieva W21B SKO Kompas RadnevoBUL  26:07 (5) disq
Ana Kovačić W21B OK VihorCRO  dnf 57:42 (11) 76:24 (9) 33:33 (8) dnf disq
Maja Istenič W21B OK AzimutSLO  19:08 (3) dns disq
Nataša Mlakar W21B OK AzimutSLO  dns dns dns dns dns disq
Nataša Bogataj W21B OK AzimutSLO  dns dns disq
Petra Stojan W21B Orientacijski klub KomendaSLO  43:05 (4) 15:39 (2) 36:15 (5) disq
Fiina Narhi W21B Edinburgh University OCGBR  58:52 (6) 27:58 (3) 36:25 (2) dns dns disq
Maja Obid W21B OK AzimutSLO  80:55 (7) dns dns 33:47 (9) dns disq
Klara Novotna W21B Edinburgh University OCGBR  23:27 (2) 26:04 (2) disq
Ana Delić W21B OK MaksimirCRO  35:19 (4) disq

W21E
1.Laura Robertson W21E Rajamäen Rykmentti FIN  42:17 (8) 45:24 (5) 85:49 (1) 14:31 (1) 32:22 (1) 220:23
2.Zlata Malysheva W21E NORD WESTRUS  39:32 (4) 40:13 (1) 90:17 (2) 16:19 (9) 35:01 (2) 221:22 +00:59
3.Imogene Scott W21E Auckland Orienteering ClubNZL  38:04 (2) 40:45 (2) 97:05 (4) 16:25 (10) 40:39 (5) 232:58 +12:35
4.Ildikó Szerencsi W21E Szegedi Vasutas SEHUN  40:42 (6) 42:03 (4) 96:50 (3) 15:29 (5) 38:39 (3) 233:43 +13:20
5.Greta Knarston W21E Counties ManukauNZL  40:54 (7) 45:44 (6) 101:37 (7) 16:34 (11) 40:54 (7) 245:43 +25:20
6.Tessa Ramsden W21E Red Kiwi Orienteering ClubNZL  47:42 (11) 45:55 (7) 99:08 (6) 19:41 (19) 40:39 (5) 253:05 +32:42
7.Eszter Mantuano W21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:31 (12) 54:32 (12) 97:34 (5) 15:02 (4) 42:32 (8) 258:11 +37:48
8.Liesbeth Van De Velde W21E OmegaBEL  52:46 (14) 50:10 (9) 121:51 (10) 18:46 (17) 39:52 (4) 283:25 +63:02
Gaëlle Barlet W21E Team Elite MTBOFRA  dns dns dns dns dns disq
Andra Anghel W21E Team RomaniaROU  15:40 (6) disq
Ajda Flašker W21E Team SloveniaSLO  dns mp disq
Kristina Ivanova W21E Team BulgariaBUL  14:59 (3) disq
Antoaneta Dyaksova W21E Team BulgariaBUL  15:51 (7) disq
Yana Bogya W21E NSA-SIVENBUL  55:09 (13) 104:06 (8) disq
Meri Chkripeska W21E Team MacedoniaMKD  17:35 (15) disq
Annamaria Raduly W21E Team RomaniaROU  26:09 (22) disq
Talija Petreska W21E Team MacedoniaMKD  29:53 (23) disq
Mojca Flerin W21E Team SloveniaSLO  18:22 (16) disq
Sarah Righetti W21E DrongOGBR  78:20 (15) 74:25 (15) 125:30 (12) mp 58:04 (10) disq
Anastasia Isacova W21E Team MoldovaMDA  dns disq
Dragana Dokmanović W21E Team SerbiaSRB  mp disq
Marija Ćosić W21E Team SerbiaSRB  dns disq
Galina Rîbediuc W21E Team MoldovaMDA  mp disq
Iulia Naghibina W21E Team MoldovaMDA  23:20 (20) disq
Slađana Perać W21E Team SerbiaSRB  mp disq
Vera Mullerova W21E Amager OrienteringsklubDEN  38:52 (3) 40:48 (3) dns disq
Martina Jircakova W21E Amager OrienteringsklubDEN  40:17 (5) 47:18 (8) dns disq
Liliana Gotseva W21E Team BulgariaBUL  17:08 (14) disq
Tajda Bogataj W21E Team SloveniaSLO  16:39 (13) disq
Nuša Jeram W21E Team SloveniaSLO  16:03 (8) disq
Petra Dittrichova W21E Amager OrienteringsklubDEN  44:48 (9) 52:25 (11) dns disq
Alicia Friberg W21E IF HagenSWE  50:20 (13) 51:26 (10) 124:24 (11) mp 59:15 (11) disq
Aada Forsman W21E OK 77FIN  dns 108:52 (9) 19:23 (18) 45:40 (9) disq
Nola Jandrečić W21E Team CroatiaCRO  dns disq
Iliana Ilieva W21E Team BulgariaBUL  37:08 (1) 14:40 (2) disq
Natalia Bondarenco W21E Team MoldovaMDA  25:37 (21) disq
Jula McMillan W21E North West Orienteering ClubNZL  44:57 (10) 58:11 (14) mp 16:38 (12) dns disq

W21E SEEOC
Talija Petreska W21E SEEOC Team MacedoniaMKD  72:00 (15) 147:53 (14) dns disq
Kristina Ivanova W21E SEEOC Team BulgariaBUL  41:21 (4) 71:43 (1) 14:59 (2) disq
Nuša Jeram W21E SEEOC Team SloveniaSLO  41:16 (3) 87:49 (5) 16:03 (5) disq
Tajda Bogataj W21E SEEOC Team SloveniaSLO  dns dns 16:39 (6) disq
Mojca Flerin W21E SEEOC Team SloveniaSLO  48:21 (8) 101:55 (9) 18:22 (9) disq
Ajda Flašker W21E SEEOC Team SloveniaSLO  55:45 (12) 109:53 (12) mp disq
Natalia Bondarenco W21E SEEOC Team MoldovaMDA  96:03 (17) dns 25:37 (11) disq
Nola Jandrečić W21E SEEOC Team CroatiaCRO  81:06 (16) dns dns disq
Iulia Naghibina W21E SEEOC Team MoldovaMDA  70:54 (14) 157:08 (15) 23:20 (10) disq
Galina Rîbediuc W21E SEEOC Team MoldovaMDA  38:23 (1) 83:35 (3) dns disq
Anastasia Isacova W21E SEEOC Team MoldovaMDA  162:28 (18) dns dns disq
Iliana Ilieva W21E SEEOC Team BulgariaBUL  39:11 (2) 75:26 (2) 14:40 (1) disq
Antoaneta Dyaksova W21E SEEOC Team BulgariaBUL  44:55 (6) 84:12 (4) 15:51 (4) disq
Andra Anghel W21E SEEOC Team RomaniaROU  41:36 (5) 89:25 (6) 15:40 (3) disq
Marija Ćosić W21E SEEOC Team SerbiaSRB  dns dns dns disq
Liliana Gotseva W21E SEEOC Team BulgariaBUL  47:34 (7) 100:15 (8) 17:08 (7) disq
Slađana Perać W21E SEEOC Team SerbiaSRB  51:15 (10) 91:25 (7) mp disq
Annamaria Raduly W21E SEEOC Team RomaniaROU  57:45 (13) 123:05 (13) 26:09 (12) disq
Meri Chkripeska W21E SEEOC Team MacedoniaMKD  48:53 (9) 105:35 (10) 17:35 (8) disq
Dragana Dokmanović W21E SEEOC Team SerbiaSRB  53:21 (11) 109:18 (11) mp disq

W35
1.Éva Novai W35 Hungarian O-FansHUN  26:57 (1) 32:42 (1) 46:38 (1) 13:21 (1) 27:45 (1) 147:23
2.Niina Laakso W35 HiidenkiertäjätFIN  34:31 (2) 43:33 (5) 52:49 (2) 14:26 (2) 31:56 (2) 177:15 +29:52
3.Barbara Hugelshofer W35 CA RoséSUI  48:06 (5) 42:41 (4) 55:19 (3) 14:37 (3) 50:16 (3) 210:59 +63:36
4.Ianina Roshchina W35 Moscow State UniversityRUS  38:14 (4) 41:35 (3) 64:02 (5) 18:40 (4) 63:41 (5) 226:12 +78:49
5.Jana Forstereviczová W35 OK DobříšCZE  83:33 (7) 59:19 (6) 66:43 (6) 18:48 (5) 63:04 (4) 291:27 +144:04
6.Bernardica Stipić W35 OK VihorCRO  75:07 (6) 67:03 (8) 94:42 (8) 22:35 (7) 78:00 (7) 337:27 +190:04
7.Vlatka Stupalo W35 OK VihorCRO  85:26 (8) 64:09 (7) 101:15 (9) 22:14 (6) 74:37 (6) 347:41 +200:18
8.Maja Kušt W35 OK VihorCRO  88:53 (9) 117:03 (9) 87:11 (7) 26:08 (8) 110:12 (8) 429:27 +282:04
Rose Kowalski W35 ALIGOTSESP  35:24 (3) 34:26 (2) 59:25 (4) disq

W35 SEEMOC
Barbara Giuganino W35 SEEMOC CO2ITA  41:06 55:30 (7) 65:14 (6) 14:26 (3) 48:30 (1) disq
Eleonora Nikolova W35 SEEMOC Uzana GabrovoBUL  36:58 (3) 48:59 (1) 13:59 (2) disq
Anica Hribar W35 SEEMOC OK BrežiceSLO  36:54 (2) 52:34 (2) 18:04 (9) disq
Clizia Zambiasi W35 SEEMOC Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns dns dns disq
Mariyana Atanasova W35 SEEMOC TrapezitsaBUL  47:22 (5) 65:26 (8) 17:06 (7) disq
Tanya Dimitrova W35 SEEMOC Sarnena GoraBUL  47:39 53:42 (6) 63:46 (5) 16:57 (5) disq
Anca Stupu W35 SEEMOC CSU BrasovROU  39:21 35:27 (1) 54:34 (4) 16:15 (4) disq
Irena Čorko Meštrović W35 SEEMOC OK KapelaCRO  65:18 (9) 66:09 (9) 18:57 (10) disq
Ana Beblek W35 SEEMOC OK JelenCRO  55:50 (8) 65:21 (7) 16:57 (5) disq
Sanda Berženji W35 SEEMOC OK KapelaCRO  75:04 (10) 68:30 (10) 17:24 (8) disq
Antonija Orlić W35 SEEMOC OK BjelovarCRO  39:06 (4) 53:53 (3) 13:56 (1) disq

W40
1.Silvia Irastorza Asensio W40 COBi - Club Orientación BideaESP  43:44 (1) 45:15 (1) 62:03 (1) 19:06 (2) 33:39 (1) 203:47
2.Olga Zwikker W40 ArgusNED  47:23 (2) 47:44 (2) 70:02 (2) 16:14 (1) 37:39 (3) 219:02 +15:15
3.Mátyásné Paskuj W40 Maccabi VAC - HungaryHUN  52:57 (3) 52:38 (3) 93:16 (3) 19:18 (3) 37:34 (2) 255:43 +51:56
Monika Houskova W40 OK DobříšCZE  58:54 (4) 98:38 (4) disq
Saša Žižek W40 OK AzimutSLO  dns disq
Raluca Galateanu W40 UNEFS BucharestROU  109:43 (5) 23:24 (4) disq

W40 SEEMOC
Natasha Petrovic W40 SEEMOC SK MAGIC MAPSRB  51:17 (5) 63:28 (4) 18:15 (4) disq
Sabina Seražin Korper W40 SEEMOC Team.CroatiaCRO  56:12 (6) mp 21:51 (6) disq
Irena Hacin Kölner W40 SEEMOC Orientacijski klub KomendaSLO  64:09 (7) 61:36 (3) 23:56 (7) disq
Radina Georgieva W40 SEEMOC DIANABUL  42:27 (3) 48:25 (1) 16:03 (2) disq
Romana Zupan W40 SEEMOC Orientacijski klub KomendaSLO  39:39 (1) 70:54 (5) 17:58 (3) disq
Violeta Penkova W40 SEEMOC MazalatBUL  44:38 (4) 77:04 (6) 18:48 (5) disq
Tatjana Ljubisavljevic W40 SEEMOC OK JasenicaSRB  dns dns 27:22 (8) disq
Milena Krasteva W40 SEEMOC Uzana GabrovoBUL  41:18 (2) 56:10 (2) 14:12 (1) disq

W45
1.Nastya Skopinskaya W45 OMEGA RUSSIARUS  35:47 (1) 35:59 (2) 47:20 (1) 13:37 (2) 38:35 (2) 171:18
2.Tünde Allwinger W45 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  45:01 (2) 39:22 (4) 57:53 (4) 16:58 (4) 35:07 (1) 194:21 +23:03
3.Angelique De Grande W45 OmegaBEL  70:54 (5) 59:24 (6) 60:00 (5) 21:34 (6) 40:17 (3) 252:09 +80:51
4.Jana Hejduková W45 KOB Baník SokolovCZE  77:41 (6) 50:04 (5) 68:25 (6) 23:56 (7) 52:03 (4) 272:09 +100:51
Janet Adams W45 West Yorkshire OrienteersGBR  48:24 (3) 35:55 (1) 53:23 (3) 14:01 (3) disq
Ágnes Nagyné Simon W45 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  19:22 (5) 84:02 (5) disq
Alena Rusinova W45 Ulita Orienteering BroumovCZE  dns dns dns dns dns disq
Natalia Kunitskaya W45 TitanRUS  dns dns dns dns dns disq
Jane Exley W45 WARRIOR OCGBR  dns dns dns dns dns disq
Natasha Conway W45 West Yorkshire OrienteersGBR  49:59 (4) 35:59 (2) 48:55 (2) 13:35 (1) disq

W45 SEEMOC
Julia Kainakchieva W45 SEEMOC MladostBUL  54:32 (6) 58:19 (7) dns disq
Eva Ocvirk W45 SEEMOC OK JapeticCRO  11:50 (1) disq
Tzvetanka Vassileva W45 SEEMOC CO2ITA  35:45 38:57 (3) 47:13 (3) 12:56 (2) disq
Tatiana Kalenderoglu W45 SEEMOC Istanbul Orienteering Spor KulubuTUR  67:50 (10) 55:04 (5) 13:10 (3) disq
Svetlana Racichovscaia W45 SEEMOC Moldova MDA  dns disq
Radmila Sapundjieva W45 SEEMOC DIANABUL  56:50 (7) 63:56 (9) 15:49 (7) disq
Ana Pribaković Borštnik W45 SEEMOC OK TivoliSLO  29:54 (1) 42:08 (2) 13:39 (4) disq
Natalia Isacova W45 SEEMOC Moldova MDA  39:53 (11) disq
Miglena Gateva W45 SEEMOC Uzana GabrovoBUL  59:06 (8) 64:42 (10) 24:15 (8) disq
Veronica Minoiu W45 SEEMOC Universitatea CraiovaROU  32:00 (2) 41:08 (1) 13:45 (5) disq
Ivana Gobec W45 SEEMOC OK VihorCRO  47:23 (5) 56:17 (6) dns disq
Beata Adrianna Glinska W45 SEEMOC OK KapelaCRO  61:07 (9) 61:08 (8) dns disq
Sibel Sen W45 SEEMOC Istanbul Orienteering Spor KulubuTUR  90:58 (11) 99:52 (11) 25:59 (9) disq
Nikolina Topalova W45 SEEMOC Orlovo GnezdoBUL  121:54 (12) dns 26:16 (10) disq
Pavlina Ilieva W45 SEEMOC SKO Kompas RadnevoBUL  46:03 (4) 49:40 (4) 15:43 (6) disq

W50
1.Hedi Berger W50 Der Berger-ClanAUT  35:29 (1) 29:56 (1) 40:53 (1) 15:33 (3) 23:50 (1) 145:41
2.Guni Palme W50 Orienteering KlosterneuburgAUT  55:20 (2) 40:57 (2) 48:12 (2) 13:33 (1) 24:25 (2) 182:27 +36:46
3.Ingrid Hufnagel W50 OLA TSV DeggendorfGER  60:04 (3) 54:39 (3) 71:10 (4) 19:13 (4) 47:02 (4) 252:08 +106:27
Anna Robertson W50 Orienteering Hutt ValleyNZL  65:34 (4) dns 49:01 (3) 14:17 (2) 35:46 (3) disq
Ruth Tachezy W50 OK DobříšCZE  63:00 (4) 50:15 (5) disq

W50 SEEMOC
Margarita Todorova W50 SEEMOC BROWN TEAM BGBUL  47:45 (4) 79:05 (6) 23:27 (6) disq
Pavlina Miteva W50 SEEMOC Chumrena Tvardica BUL  dns dns dns disq
Olga Cecan W50 SEEMOC Moldova MDA  65:13 (7) dns 20:25 (4) disq
Petya Dimitrova W50 SEEMOC BROWN TEAM BGBUL  43:51 (3) 70:51 (5) 21:23 (5) disq
Elvina Ivanova W50 SEEMOC BROWN TEAM BGBUL  51:39 (5) 48:45 (2) mp disq
Cristina Stefan W50 SEEMOC C.S. BABARUNCAROU  56:03 (6) 46:32 (1) 14:57 (2) disq
Mariana Zheceva W50 SEEMOC DIANABUL  40:26 (2) 51:19 (3) 16:35 (3) disq
Irina Juhas W50 SEEMOC OK DIFSRB  30:35 (1) 55:43 (4) 14:36 (1) disq

W55
1.Monika Krejcikova W55 Wallachian Independent TeamCZE  44:23 (1) 29:39 (1) 41:09 (2) 12:02 (1) 33:33 (1) 160:46
2.Maija Čerjaka W55 OK KapaLAT  56:54 (3) 36:28 (2) 37:57 (1) 15:47 (2) 43:54 (2) 191:00 +30:14
3.May Jorunn Rognlien W55 Modum OLNOR  64:54 (4) 44:22 (3) 49:54 (3) 16:26 (3) 59:02 (4) 234:38 +73:52
Lotta Kastensson W55 Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  46:59 (2) 47:10 (4) 51:07 (4) mp 49:35 (3) disq
Pepa Sotirova W55 DIANABUL  69:07 (5) disq
Margarita Stoqnova W55 DIANABUL  69:21 (6) disq
Elisabeth Steinlechner W55 OC FürstenfeldAUT  75:46 (7) 53:45 (5) 64:58 (5) dns disq

W55 SEEMOC
Diana Bridger W55 SEEMOC ORIENTACTIONCYP  70:16 54:44 (4) 50:06 (3) 13:54 (1) dns disq
Ayse Petek Bingol W55 SEEMOC ODTÜ OrienteeringTUR  mp 102:02 (8) 31:32 (7) 80:49 (1) disq
Jelena Babić W55 SEEMOC PSK PobedaSRB  66:43 (7) 54:33 (4) 16:02 (4) disq
Natalia Cretu W55 SEEMOC Moldova MDA  65:36 (5) 61:00 (6) 17:52 (5) disq
Mariana Dimitrova W55 SEEMOC Orlovo GnezdoBUL  52:46 (3) 65:10 (7) mp disq
Tzvetelina Kamenarova W55 SEEMOC Compass-CrossBUL  50:45 (2) 39:24 (2) 14:08 (2) disq
Elena Marusceac W55 SEEMOC Moldova MDA  42:20 (1) 38:33 (1) 20:50 (6) disq
Maja Cvitković W55 SEEMOC OK VihorCRO  66:12 (6) 57:48 (5) 15:03 (3) disq

W60
1.Iris Andres W60 OLG Bonaduz SUI  38:26 (1) 29:29 (1) 33:11 (1) 12:41 (2) 44:22 (3) 158:09
2.Anna Lena Mårtensson W60 SMOLSWE  53:17 (2) 42:04 (3) 45:37 (3) 17:16 (4) 44:27 (4) 202:41 +44:32
3.Marie Malmberg W60 KvarnsvedenSWE  53:34 (3) 32:49 (2) 65:07 (6) 18:51 (5) 42:22 (2) 212:43 +54:34
4.Bronwyn Holcombe W60 Auckland Orienteering ClubNZL  88:16 (6) 57:01 (4) 45:49 (4) 12:35 (1) 39:49 (1) 243:30 +85:21
5.Lise Havik W60 AskerNOR  69:15 (5) 63:21 (6) 46:21 (5) 23:21 (6) 74:10 (6) 276:28 +118:19
6.Inge Bosina W60 Albanian Orienteering Club ShkodraALB  93:46 (7) 61:05 (5) 76:37 (7) 16:15 (3) 51:00 (5) 298:43 +140:34
Karin Wahlgren W60 Sjövalla FKSWE  64:35 (4) 64:07 (7) 42:31 (2) dns disq
Chiara Rajgelj W60 SSD-AŠZ GAJAITA  26:29 (7) mp disq

W60 SEEMOC
Marisya Danailova W60 SEEMOC MladostBUL  33:25 (3) 35:44 (2) 13:31 (2) disq
Cornelia Bors W60 SEEMOC CSU BrasovROU  60:30 47:40 (5) 47:41 (6) 17:29 (7) disq
Zhivka Frangova W60 SEEMOC MladostBUL  57:54 (6) 49:20 (7) 15:12 (5) disq
Niculina Maiorescu W60 SEEMOC CS Mentor Silva ROU  45:56 (4) 43:48 (5) 14:25 (4) disq
Krassimira Marinova-Zhaltova W60 SEEMOC Orlovo GnezdoBUL  31:17 (1) 36:04 (3) 15:46 (6) disq
Natalia Deconescu W60 SEEMOC Clubul Sportiv Orienteering MastersROU  31:21 (2) 30:40 (1) 13:00 (1) disq
Olga Vorobiova W60 SEEMOC Moldova MDA  87:59 (8) 82:15 (8) 34:51 (8) disq
Nermin Fenmen W60 SEEMOC Ankara GSMTUR  74:58 (7) 38:56 (4) 14:24 (3) disq

W65
1.Marie Reine Oudin W65 Individuals/No clubSLO  98:29 (1) 47:55 (1) 46:12 (1) 16:08 (2) 64:29 (1) 273:13
Gertrude Schandor W65 HSV PinkafeldAUT  62:42 (2) 15:54 (1) 86:48 (2) disq

W65 SEEMOC
Milica Jovanović W65 SEEMOC Orijentiring klub Soko 2015SRB  103:37 (3) 90:28 (4) 33:08 (3) disq
Valentina Nistoreanu W65 SEEMOC CS Mentor Silva ROU  88:02 (2) 79:33 (2) 20:57 (2) disq
Ljubica Bacanac W65 SEEMOC OK DIFSRB  41:13 (1) 55:56 (1) 19:37 (1) disq
Marija Kovač W65 SEEMOC Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns 87:06 (3) dns disq

W70
1.Angelika Weid W70 TV Coburg-NeusesGER  53:02 (2) 63:21 (1) 71:17 (3) 32:31 (2) 77:13 (2) 297:24
2.Inger Lise Bjordal W70 Oppsal orienteringNOR  71:18 (4) 66:55 (2) 70:43 (2) 28:41 (1) 101:16 (3) 338:53 +41:29
Ruth Bieri W70 OLV Zug-ImmenseeSUI  50:09 (1) mp dns dns dns disq
Torill Nebell Mikkelsen W70 BOS OLNOR  63:47 (3) dnf 42:00 (1) mp 43:51 (1) disq

W70 SEEMOC
Mirjana Milacic - Bajic W70 SEEMOC PSK PobedaSRB  96:51 (4) 118:32 (3) 25:30 (3) disq
Clara Fey W70 SEEMOC Transilva ClujROU  40:05 40:03 (1) 44:33 (1) 13:59 (1) 56:16 (1) disq
Larisa Pogorletcaia W70 SEEMOC Moldova MDA  93:35 (3) dnf 25:46 (4) disq
Kalcich Licia W70 SEEMOC Polisportiva BesaneseITA  56:14 (2) 47:25 (2) 19:06 (2) disq