v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Máximus O Meeting (foreign competitiors ONLY)->Entries by countries  (number of entries: 271)
Report type:
Entries by name | Entries by classes | Entries by countries | Entries by clubs

NameChip numberClassClubCountryPaid SPRINT Night Prologue Hard Floor
1.Segawa IzuruU-10Individuals/No club X -
2.Takahashi RinaU-10Individuals/No club X - NO
3.Moller Klara7001028U-10Individuals/No club X - NO
4.Jellvert Börjeson ViktorU-10Individuals/No club X - NO
5.O'neil AlisonU-10Individuals/No club X - NO
6.Freuler Florian8360303M-ELITEIndividuals/No club X X SI
7.Morita NatsumiM-ELITEIndividuals/No club X X NO
8.Wedege Håvard682298M-ELITEIndividuals/No club X - NO
9.Enchev Stanimir2036477M-21AIndividuals/No club X X
10.Lam Cho Yu8361119F-ELITEIndividuals/No club X X NO

Australia
1.Lithgow James8652595M-65Garingal Orienteers IncAustralia X X NO

Austria
1.Deubel Dirk8081000M-ELITENaturfreunde WienAustria X - NO
2.Grill Michael8400022M-50Naturfreunde WienAustria X - NO
3.Poirson Marius8000031M-20EWATAustria X - NO

Belgium
1.Vervoort Wim8630901M-50TROL BelgiumBelgiumYES X X
2.Van Dyck Erik8321201M-55TROL BelgiumBelgiumYES X X
3.Vandeghinste Etienne1281956M-60Altair COBelgium X - NO
4.Choprix Noëlle320306F-60Altair COBelgium X - NO
5.Vandeghinste Gregoire8644890M-ELITECercle d'Orientation du Hainaut Belgium X - NO
6.Arno Lucie7001938F-ELITECercle d'Orientation du Hainaut Belgium X - NO
7.Limpach Jessica8663431F-ELITEASUB OrientationBelgiumYES X - NO
8.Sandevoir Claire921403F-ELITEASUB OrientationBelgium X - NO
9.Gillet Justin8663425M-18EFRSO BelgiumBelgium X - NO
10.Mattart Antoine8663426M-18EFRSO BelgiumBelgium X - NO
11.Amerijckx Cédric8663421M-20EFRSO BelgiumBelgium X - NO
12.Arno Simon8663422M-20EFRSO BelgiumBelgium X - NO
13.Eyen Guillaume8444719M-20EFRSO BelgiumBelgium X - NO
14.Van der Ouderaa François8663430M-ELITEFRSO BelgiumBelgium X X NO
15.Crefcoeur Philippe8633664M-ELITEFRSO BelgiumBelgium X - NO
16.Crefcoeur Liévin8661781M-ELITEFRSO BelgiumBelgium X - NO
17.Demeuse Clément8664165M-ELITEFRSO BelgiumBelgium X - NO
18.Defraigne Laurence8663423F-18EFRSO BelgiumBelgium X - NO
19.Durieux Florine8663424F-18EFRSO BelgiumBelgium X - NO
20.Herman Laurine9201778F-20EFRSO BelgiumBelgium X - NO
21.Sillien Marine8230100F-ELITEFRSO BelgiumBelgium X - NO
22.Defraigne Sandrine8655043F-ELITEFRSO BelgiumBelgium X - NO
23.Sillien Nicolas8010103M-45PégaseBelgium X - NO
24.Hanzen Francois49113M-35ACO LiègeBelgium X X NO

Bulgaria
1.Zhelyazkov Dimitar8208233M-ELITESKO "Variant 5" TargovishteBulgaria X X
2.Doganov Petar8655555M-21ANSA-SIVENBulgaria X X NO
3.Pedev Todor8644666M-45NSA-SIVENBulgaria X X NO
4.Kostadinova Lora1008167OPEN NARANJANSA-SIVENBulgaria X - NO
5.Dragoev Tervel8655566M-16EMashinkiBulgaria X X NO
6.Dimitrov Stefan8220044M-16EMashinkiBulgaria X X NO
7.Dragoev Ivaylo8655577M-16EMashinkiBulgaria X X NO
8.Atanasov Apostol8652494M-ELITEMashinkiBulgaria X X NO
9.Atanasov Aleksandar2008677M-45MashinkiBulgaria X - NO
10.Dragoev Milen8655588M-45MashinkiBulgaria X X NO
11.Hassan Sinan1681227M-45MashinkiBulgaria X X NO
12.Atanasova Yoana7226349F-12MashinkiBulgaria X - NO
13.Borisova Violeta2800577F-16EMashinkiBulgaria X X NO
14.Ivanova Miryana1409404F-18EMashinkiBulgaria X X NO
15.Bogdanova Liliya8300403F-18EMashinkiBulgaria X X NO
16.Popova Dayana8652492F-18EMashinkiBulgaria X X NO
17.Atanasova Mariyana2008676F-45MashinkiBulgaria X - NO

Denmark
1.Hass Frederik449344M-21AOK SorøDenmark X X NO
2.Hass Morten504395M-50OK SorøDenmark X X NO
3.Demandt Tine7160259F-60OK SorøDenmark X X NO
4.Filskov Mette8658641F-60OK SorøDenmark X X NO
5.Søgaard Allan8051073M-45OK RoskildeDenmark X X NO
6.Knudsen Anders8653089M-55Herlufsholm Denmark X X NO
7.Maag Iben8719060F-50Søllerød OKDenmark X - NO
8.Weber Lasse Falck8646100M-ELITEFarumTisvilde OKDenmark X - NO
9.Munktved Theis8640535M-ELITEFarumTisvilde OKDenmark X - NO
10.Weber Tim Falck8719090M-55Tisvilde Hegn OKDenmark X - NO
11.Poulsen Malthe8310915M-ELITEOK Pan AarhusDenmark X - NO
12.Møller Laurits Bidstrup8400001M-ELITEOK Pan AarhusDenmark X - NO

Estonia
1.Tali Uku-laur8664187M-ELITEHarju KEK RSKEstonia X X NO

Finland
1.Laitinen Salla1401699F-ELITEPaimion RastiFinlandYES X X NO
2.Vierimaa Ville9201965M-ELITEEspoon AkillesFinlandYES X X NO
3.Turakainen VenlaF-ELITEHelsingin SuunnistajatFinland X - NO
4.Turakainen Olli7202708OPEN NEGROHelsingin SuunnistajatFinland X - NO
5.Buchs Pascal8250197M-ELITETampereen PyrintoFinland X - NO
6.Tamuzs Janis8100099M-ELITENAVIFinland X - NO
7.Weckman Janne991977U-10Vehkalahden VeikotFinland X - NO
8.Weckman Sanna991981U-10Vehkalahden VeikotFinland X - NO
9.Turakainen Veera1406014F-16ELynxFinland X - NO
10.Turakainen Irene1406015F-45LynxFinland X - NO
11.Reiman Jarmo2058407M-55Angelniemen AnkkuriFinland X - NO
12.Reiman Anu2058408F-55Angelniemen AnkkuriFinland X - NO

France
1.Blanc Tranchant Olivier9422410M-ELITEO'JuraFrance - - NO
2.Haberkorn Chloé8002094F-ELITEO'JuraFrance - - NO
3.Haberkorn Guilhem8002124M-ELITEADOCFrance - - NO
4.Seckler Daniel9109088M-65Marseille Course OrientationFrance - - NO
5.Barnier Mireille2014730F-65Marseille Course OrientationFrance - - NO
6.Sandevoir Luc8002091M-ELITEOrientation caennaiseFrance X - NO
7.Ravelet Gael1910517M-12Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
8.Germain Yohan1910512M-14Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
9.Payet Nathan2061530M-14Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
10.Talvas Damien1352005M-16/18Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
11.Lintanf Florian1000951M-16/18Club orientation Loisirs EtrechyFrance X X NO
12.Lintanf Hugo1910518M-20EClub orientation Loisirs EtrechyFrance X X NO
13.Talvas Cyril1341976M-40Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
14.Lintanf François1000973M-45Club orientation Loisirs EtrechyFrance X X NO
15.Peurey Hugues2015889M-55Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
16.Roulleaux Alain8170565M-55Club orientation Loisirs EtrechyFrance X X NO
17.Lintanf Isabelle1910508F-45Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
18.Robbe Solène1910509F-50Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
19.Elver Judith2015879F-50Club orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
20.Touzain Roulleaux Isabelle1396400F-55Club orientation Loisirs EtrechyFrance X X NO
21.Bouché Sylvie31429F-60Club orientation Loisirs EtrechyFrance X X NO
22.Gaspard Isabelle363035OPEN NARANJAClub orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
23.Payet Johny31442OPEN NARANJAClub orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
24.Payet Mathis31541OPEN NARANJAClub orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
25.Payet Théo31347OPEN NARANJAClub orientation Loisirs EtrechyFrance X - NO
26.Dudoignon ChloéF-ELITEVALENCE SPORTS ORIENTATIONFrance X - NO
27.Francis Terrin40612M-65ACA Aix ProvenceFrance X - NO
28.De Neyer Gilles7211838M-ELITEAnimation Sillery OrientationFrance X X NO

Germany
1.Zschäckel Raik8081067M-50LG OstGermany X X NO
2.Finckenstädt Björn8657683M-50LG OstGermany X X NO
3.Schmiedeberg Nils8663316M-50LG OstGermany X X NO
4.Zschäckel Daniela9005172F-45LG OstGermany X X NO
5.Schmiedeberg Anke6006OPEN NARANJALG OstGermany X - NO

Hong Kong S.A.R., China
1.Lee Kin Wai8670017M-ELITEOrienteering Association of Hong KongHong Kong S.A.R., China X X NO
2.Leung Ka Man8670130F-ELITEOrienteering Association of Hong KongHong Kong S.A.R., China X X NO
3.Li Chun Ho8360817M-ELITEQueen's College Orienteering ClubHong Kong S.A.R., China X X NO

Hungary
1.Szakal-biro Sara2120898F-12BimahevHungary X - NO
2.Hajnal Dorka9900330F-20EBimahevHungary X - NO
3.Biro Fruzsina8204060F-40BimahevHungary X - NO
4.Biró Aletta8664643F-60BimahevHungary X - NO
5.Csoboth Márton8664612M-16ETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
6.Csoboth Mihály8224488M-16ETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
7.Bujdosó Márk8080705M-16ETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
8.Bujdosó Zoltán8020217M-ELITETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
9.Bakó Áron8101092M-ELITETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
10.Divin Peter2061645M-ELITETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
11.Liszka Krisztián1408162M-ELITETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
12.Ormay Mihály8636768M-ELITETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
13.Bujdosó István7020217M-55Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
14.Koren Anikó8668962F-16ETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
15.Rajmon Imola8112288F-20ETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
16.Kálmán Imola8001105F-20ETabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO
17.Hentes Ildiko1080705OPEN ROJOTabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary X - NO

Italy
1.Santi Niccolò8040211M-16EPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
2.Ognibene Francesco8150315M-16EPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
3.Curzio Samuele8516943M-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
4.Lambertini Marcello8516444M-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
5.Mannocci Enrico8296989M-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
6.Tenani Alessio8160979M-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
7.Della Vedova Marco8150500M-35APolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
8.Bulferi Maria Vittoria8150195F-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
9.De Nardis Francesca8091198F-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
10.Zagonel Viola8140893F-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
11.Curzio Lucia8030291F-ELITEPolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
12.Paone Martina8516443F-21APolisportiva G.MasiItalyYES X - NO
13.Caraglio Michele502397M-ELITEAgorossoItaly X - NO
14.Seppi Marco8644460M-ELITEAgorossoItaly X - NO
15.Zagonel Giacomo8518343M-ELITEUnione Sportiva PrimieroItaly X - NO
16.Guizzardi Michela8644459F-ELITECUS BOLOGNAItaly X - NO

Japan
1.Segawa IzuruM-21AGenya-Renrakumo OKJapan X X
2.Nitami Yuki8159922M-ELITENerima Orienteering ClubJapan X X NO
3.Tanaka Shota8664051M-ELITENerima Orienteering ClubJapan X X NO
4.Morita NatsumiM-ELITEWaseda UniversityJapan X - NO

Lithuania
1.Velde Augusts8641010M-ELITEAzuolasLithuaniaYES X - NO
2.Miksys Eugenijus8644493M-60AzuolasLithuaniaYES X - NO
3.Velde Vaiva8644490F-12AzuolasLithuaniaYES X - NO
4.Velde Reda8641000F-40AzuolasLithuaniaYES X - NO
5.Rudis Algimantas8622266M-55OK SauleLithuania X X NO
6.Abramikas Kestutis8195706M-60OK SauleLithuania X - NO

Norway
1.Zeiner-Gundersen Richard8191158M-60Aker Brygge OrienteringsklubbNorway X X NO
2.Justad Raaen Trine Marit8200490F-55Aker Brygge OrienteringsklubbNorway X X NO
3.Tveite NilsM-18EÅs-NMBU OrienteringNorway X X NO
4.Fiane Pedersen VegardM-ELITEÅs-NMBU OrienteringNorway X X NO
5.Fjellstad Jo Inge701208M-ELITEÅs-NMBU OrienteringNorway X X NO
6.Fjellstad Wendy229690F-45Ås-NMBU OrienteringNorway X X NO
7.Gisholt Helge8612019M-50OK SkeidiNorway X - NO
8.Brochmann Lone Karin8270586U-10Bækkelagets SKNorway X - NO

Poland
1.Galicz Karol8198611M-ELITEBKS Wataha WarszawaPoland X X NO
2.Galicz Krystyna1951826F-65BKS Wataha WarszawaPoland X - NO
3.Dutkowski Mikolaj8010192M-ELITEUKS Arkady RaszkowPoland X X NO
4.Bartos Zbigniew8656097M-18EUKS Orientus LodzPoland X X NO
5.Pachnik Stanisław8632433M-18EUKS Orientus LodzPoland X X NO
6.Słomczyński Ignacy8646292M-18EUKS Orientus LodzPoland X X NO

Portugal
1.Matias Rosário2035553F-55Lisboa OKPortugalYES X - NO
2.Matias António308215M-60CLACPortugal X - NO
3.São João Maria2800483F-65CLACPortugal X - NO

Russia
1.Krylov Nikolay8659155M-40OMEGA RUSSIARussia X X NO
2.Krylova Maria8643733F-35AOMEGA RUSSIARussia X X NO
3.Iniyatullin Marsel8631491M-ELITEMosOblRussia X X NO
4.Iniyatullin Ravil8650725M-ELITEMosOblRussia X X NO
5.Novikov Pavel8629236M-21AMosOblRussia X X NO
6.Novikova Mariia8650785F-ELITEMosOblRussia X - NO
7.Tikhonchuk Alexey8122889M-ELITEMagnitnaya StrelkaRussia X - NO
8.Zybov Konstantin8122878M-35AMagnitnaya StrelkaRussia X - NO
9.Morozov Sergei8655989M-35AMagnitnaya StrelkaRussia X - NO
10.Morozova Polina8719100F-16EMagnitnaya StrelkaRussia X - NO
11.Tikhonchuk Anna8122868F-16EMagnitnaya StrelkaRussia X - NO
12.Gladilkina Olesia8020342F-16EMagnitnaya StrelkaRussia X - NO
13.Dinges Victor8648845M-ELITESnakeOrientaRussia X X NO
14.Smirnov Nikita8650737M-ELITESnakeOrientaRussia X X NO
15.Sokolova Sofia7201629F-20ESnakeOrientaRussia X X NO
16.Bessonov Yurii8269011M-14BSE NovgorodRussia X X NO
17.Bessonov Sergey1405213M-50BSE NovgorodRussia X X NO
18.Vekshin Yurii7201346M-60BSE NovgorodRussia X X NO
19.Agafonova Ekaterina1202019F-18EBSE NovgorodRussia X X NO
20.Khepina Olga1405216F-55BSE NovgorodRussia X X NO

Slovakia
1.Kubina Filip8656707M-ELITEŠK SandbergSlovakia X X NO
2.Vorlíček Peter2049993M-40ŠK SandbergSlovakia X - NO
3.Vorlíčková Lucka2049981F-12ŠK SandbergSlovakia X - NO
4.Vorlíčková Martinka2049985F-16EŠK SandbergSlovakia X - NO
5.Patassiová Michaela8670509F-18EŠK SandbergSlovakia X X NO
6.Kotrlová Katarína8004608F-ELITEŠK SandbergSlovakia X X NO
7.Jonáš Martin8667535M-ELITEKOBRA BratislavaSlovakia X X NO
8.Krajčík Michal8656741M-ELITEATU KošiceSlovakia - X NO

Slovenia
1.Gavrilov Igor1007956M-45Orientacijski klub KomendaSlovenia X X NO
2.Stanonik Simon2077620M-ELITEOK AzimutSlovenia X - NO
3.Tušar Peter1401615M-ELITEOK AzimutSlovenia X X NO
4.Bončina Igor8632333M-50Orientacijski klub Slovenske KonjiceSlovenia X - NO
5.Boncina Abigael Vanessa 1968213F-35BOrientacijski klub Slovenske KonjiceSlovenia X - NO

Spain
1.Mironova Svetlana8625716F-ELITEMaximus Winter O-CampSpain X X NO
2.Gomez Rueda Jose Fernando1406081M-40OrientabonitoSpain X - NO

Sweden
1.Nimvik Johnny620325M-55FK ÅsenSweden X - NO
2.Bengtsson Britt-Mari620228F-55FK ÅsenSweden X - NO
3.Imark Simon8011211M-ELITETullinge SKSweden X - NO
4.Imark Victor8001414M-ELITETullinge SKSweden X - NO
5.Andersson Emil8040495M-ELITETullinge SKSweden X - NO
6.Börjesson Eriksson Joel8004830M-ELITEStorviks ifSweden X - NO
7.Nilsson Simkovics Erik8460846M-ELITEUlricehamns OKSweden X X SI
8.Nilsson Simkovics Anna8291193F-ELITEUlricehamns OKSweden X X SI
9.Jansson Martin8199222M-ELITESödertälje-Nykvarn OrienteringSweden X - NO
10.Grahn Filip8009810M-ELITESödertälje-Nykvarn OrienteringSweden X - NO
11.Peter Mathias8117118M-ELITESödertälje-Nykvarn OrienteringSweden X - NO
12.Freuler Florian8360303M-ELITESödertälje-Nykvarn OrienteringSweden X X NO
13.Kleijn Håkan2087227M-45Södertälje-Nykvarn OrienteringSweden - - NO
14.Kleijn Amanda2109106F-20ESödertälje-Nykvarn OrienteringSweden X - NO
15.Jönsson-hellstadius Jeanette960706F-ELITESödertälje-Nykvarn OrienteringSweden X - NO
16.Miavecz Balázs8301996M-ELITESävedalens AIKSweden X X NO
17.McCartney Harrison8400808M-ELITESävedalens AIKSweden X X NO
18.Ollin Heino551116M-ELITESävedalens AIKSweden X X NO
19.Davidsson Julia8199000F-ELITEÄrla IFSweden X - NO
20.Kastner Nicolas8023456M-ELITEOK PAN KristianstadSweden X - NO
21.Glaner Franz8334334M-ELITEOK PAN KristianstadSweden X X NO
22.Trofast Filip8221299M-ELITEBredaryds SOKSweden X - NO
23.Trofast Magnus8160269M-50Bredaryds SOKSweden X - NO
24.Tutynin MarkM-18EIFK Mora OKSweden X X NO
25.Attinger Florian8020569M-ELITEIFK Mora OKSweden X X NO
26.Huber-svensson Raffael8629576M-ELITEIFK Mora OKSweden X X NO
27.Kettner Vojtech8644887M-ELITEIFK Mora OKSweden X X NO
28.Kuleshov MikhailM-ELITEIFK Mora OKSweden X X NO
29.Simkova Johanka8660401F-ELITEIFK Mora OKSweden X X NO
30.Smirnova KristinaF-ELITEIFK Mora OKSweden X X NO
31.Karlsson Holmer Lena7720619F-45IFK Mora OKSweden X X NO

Switzerland
1.Würsten Marcel8200995M-ELITEOLG KTV AltdorfSwitzerlandYES X X NO
2.Würsten Patrick8030799M-ELITEOLG KTV AltdorfSwitzerlandYES X X NO
3.Hofer Michael8100000M-35AOLG AeschSwitzerlandYES X X NO
4.Rotzler Mirjam8000078F-40OLG AeschSwitzerlandYES X X NO
5.Haene Thomas8260280M-40OLG GalgenenSwitzerland X X NO
6.Zwiker Daniel8190579M-40OLG GalgenenSwitzerland X X NO
7.Attinger Martin8160166M-50OL ZimmerbergSwitzerland X - NO
8.Attinger Judith8130467F-50OL ZimmerbergSwitzerland X - NO
9.Hägler Kaspar8629567M-ELITEOLV Baselland / ANCOSwitzerland X X NO
10.Cattin Anaïs8199342F-ELITEOLV Baselland / ANCOSwitzerland X X NO
11.Grote Andreas7775577M-55OLC SKOG FRIBOURGSwitzerland X X NO

Ukraine
1.Ignatiev Maksym1312985M-14OC O-KOMPASUkraine X - NO
2.Ignatiev Oleksii1312969M-40OC O-KOMPASUkraine X - NO
3.Ignatieva Inna502538F-12OC O-KOMPASUkraine X - NO
4.Priadkina Tetiana1312981F-40OC O-KOMPASUkraine X - NO
5.Ignatiev Serhii502523OPEN AMARILLOOC O-KOMPASUkraine - - NO

United Kingdom
1.Conway Adam8121935M-18EGuildford OrienteersUnited KingdomYES X - NO
2.Conway Phil2059633M-55Guildford OrienteersUnited KingdomYES X - NO
3.Mitchell Ben9711993M-ELITEAll Wales Orienteering LegendsUnited Kingdom X X NO
4.Saunders Mark8862184M-50All Wales Orienteering LegendsUnited Kingdom X X NO
5.Daniel Charles1409716M-50All Wales Orienteering LegendsUnited Kingdom X X NO
6.Carter-davies Megan9005240F-ELITEAll Wales Orienteering LegendsUnited Kingdom X X NO
7.Bedwell Alice8867571F-50All Wales Orienteering LegendsUnited Kingdom X X NO
8.Bedwell Eileen33264F-70All Wales Orienteering LegendsUnited Kingdom X - NO
9.Wathey Dominic8170605M-16EManchester and District Orienteering ClubUnited Kingdom X - NO
10.Wathey David8031065M-55Manchester and District Orienteering ClubUnited Kingdom X - NO
11.Collins Mark410899M-60DartfordUnited Kingdom X X NO
12.Collins Julie220766F-60DartfordUnited Kingdom X X NO

United States
1.Ahlswede Greg1410468M-ELITEDelaware Valley Orienteering AssociationUnited States - X NO